Śląsk odkrywa wszystkie swoje skarby

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 17:45
Lada dzień Wielkanoc, a potem majówka. Warto te dni spędzić aktywnie. Doskonałą propozycją jest podróż Szlakiem Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Audio
  • Szlak Zabytków Techniki Śląskiej to 36 fascynujących obiektów. Od 2010 r. należy do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (Czwórka/4 do 4)
Kolonia robotnicza Ficinus
Kolonia robotnicza FicinusFoto: PetrusSilesius / Wikipedia

Dla wielu osób ostatnim skojarzeniem związanym ze Śląskiem jest jego potencjalna atrakcyjność turystyczna. Tymczasem, jak przyznaje Aleksandra Pelczarska, podróżniczka, warto wybrać się w tamte okolice zwłaszcza w okresie wiosennym, gdy pogoda płata nam figle. - Na Śląsku mamy dużo kopalni i obiektów zamkniętych, które można obejrzeć niezależnie od pogody, temperatury. Nie ukrywam, że duża część tej wycieczki odbywa się pod ziemią - zachęca Pelczarska.

Ekspozycja
Ekspozycja Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie, foto: Wikipedia

Szlak Zabytków Techniki Śląskiej liczy sobie aż 36 obiektów. Są one związane m.in. z kolejnictwem, tradycją górniczą i hutniczą, energetyką, łącznością oraz przemysłem spożywczym, a prace nad jego przygotowaniem rozpoczęły się równo 10 lat temu, w 2004 roku. - Jadąc od strony Warszawy, szlak zaczyna się już w Częstochowie i tam możemy zwiedzić Muzeum Produkcji Zapałek, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza i Muzeum Historii Kolei. To mocny, ciekawy początek. W Polsce nie jest jeszcze popularne zwiedzanie muzeów i różnych zabytkowych obiektów, które nie są wpisane od dawien dawna do przewodników. Często to małe, lokalne, niezwykle kameralne miejsca. Powoli je odkrywamy - mówi gość "4 do 4" .

Elektrociepłownia
Elektrociepłownia Szombierki,
foto: Wikipedia/Paweł Marynowski

Na szlaku możemy zwiedzić kopalnie, Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, ale też zabytkowe osiedla, jak katowicki Giszowiec, browar w Tychach, czy Muzeum Prasy Śląskiej. To wspaniała okazja, by z historią tego regionu zapoznać się w nietypowy, oryginalny sposób. - Za każdym z tych miejsc kryje się coś ciekawego, ale i sporo nauki nie tylko czysto historycznej. Możemy zobaczyć ciekawą architekturę, poznać różne lokalne historie, ciekawostki związane z gospodarczymi wątkami. Podróż tym szlakiem pozwoli nam przenieść się do dawnych czasów, uruchomić wyobraźnię i dotknąć świata, który dotąd można było oglądać na filmach. To znacznie bardziej interesująca lekcja historii i geografii niż edukacja tylko na podstawie książek i zdjęć - mówi Pelczarska.
Nic dziwnego, że Szlak Zabytków Techniki Śląskiej spotkał się z wieloma niezwykle pozytywny recenzjami i wyróżnieniami. W 2008 r. uzyskał wyróżnienie Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej. Dwa lata później zdobył złoty medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich oraz przystąpił do sieci Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH - European Route of Industrial Heritage). Wydarzenie to sprawiło, że śląski szlak może się poszczycić faktem bycia jedynym szlakiem z Europy Środkowo-Wschodniej, wpisanym na tak prestiżową listę.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Aleksandrą Pelczarską w "4 do 4" .
(ac/kd)

Czytaj także

Odkryj wszystkie uroki Spiszu

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 16:29
Wspaniały klimat, bliskość Polski, pięknie zachowane zabytki - to tylko część zalet Spiszu, regionu Słowacji położonego u podnóża Tatr. Warto się tam wybrać, choćby na Sylwestra!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrocław - miasto pełne pustostanów

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 16:30
W ubiegłym roku młodzi ludzie z fundacji Teatr Nie Taki, spacerując po Wrocławiu, wyszukiwali opuszczone gmachy. Dziś próbują przywrócić im dawną świetność, a ich historią zainteresować mieszkańców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turystyka biedy, czyli moralne rozterki podróżnika

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 12:00
Każdy moment jest dobry, żeby wyruszyć w drogę - twierdzą globtroterzy. Ale myli się ten, kto myśli, że dziś podróżowanie polega na przemieszczeniu się z punktu A do punktu B. To nieco bardziej skomplikowane i podporządkowane zmieniającym się trendom.
rozwiń zwiń