Backpacking - miłość na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2014 15:30
Backpackerzy zwiedzają świat na własną rękę. - Taki model turystyki ma na celu głownie zaspokojenie potrzeby poznawczej, na dalszym planie pozostaje więc funkcja wypoczynkowa czy uprawianie turystyki specjalistycznej - twierdzą eksperci.
Audio
  • Dziennikarz i podróżnik, Tomek Michniewicz opowiada o tym czym jest backpacking (Czwórka/4 do 4)
  • Czy backpacking można uprawiać w Polsce? Okazuje się, że nie jest to niemożliwe (Czwórka/4 do 4)
Backpacking - miłość na całe życie
Foto: Glow Images/East News

Tomek Michniewicz o takim podróżowaniu wie chyba wszystko. Od dawna przemierza świat z plecakiem i dociera w najbardziej egzotyczne miejsca. - W pewnym momencie dochodzisz do takiego punktu w życiu, w którym samo czytanie książek podróżniczych i oglądanie zdjęć przestaje Ci wystarczać. Chcesz sam to przeżyć, sam doświadczyć. Kiedy jednak zaczynasz liczyć pieniądze, okazuje się, że na nic Cię nie stać - opowiada dziennikarz i podróżnik. - Odpadają wszystkie zorganizowane wyjazdy i zaczynasz kombinować na własną rękę. Kiedy zbierzesz już informacje, poszukasz tanich lotów, pogrzebiesz w internecie i sprawdzisz ile to wszystko kosztuje na miejscu - wtedy okazuje się, że za pobyt w Azji zapłacisz nie 15 tysięcy, tylko 2 i pół tysiąca złotych. I to za cały miesiąc.

Odwiedź z nami najpiękniejsze miejsca na świecie >>>

Taki model podróżowania uzależnia i w pewnym momencie staje się sposobem na życie. - Gdy raz tak wyjedziesz, już nie będziesz chciał inaczej. Bo w ciągu jednego dnia przeżyjesz więcej niż w ciągu roku w domu - tłumaczy gość "4 do 4" . - Do dziś pamiętam podróż autostopem po Cyprze czy pierwszą samodzielną wyprawę do Etiopii. Odbyła się ona 9 lat temu, trwała prawie miesiąc i w sumie kosztowała mnie 2700 złotych. Byłem bardzo dumny z tego wyniku.

/

Backpacking ma swoją metodologię, a częste wyjazdy tego typy szybko uczą podróżnika pewnych schematów. - To jest język uniwersalny dla całego świata - uważa Michniewicz. - Jeśli tylko potrafisz poruszać się po obcych kulturach i po obcym kraju, dostanie się w dowolne miejsce na ziemi nie powinno stanowić problemu. Rekomenduję ramowe przygotowanie - niezbyt precyzyjne, ale z uwzględnionymi najważniejszymi punktami. Potem można pozwolić sobie na improwizację.

A jak przygotować się do pierwszej backpackerskiej wyprawy?

Podróżnik i autor książek radzi, żeby nie robić tego na pełnym "spontanie". - To tylko zaproszenie do kłopotów. Należy pamiętać, że różne miejsca rządzą się różnymi zasadami. W różnych kulturach różnie trzeba sobie radzić i różnie je rozumieć. Świeżak w terenie jest łatwym łupem dla każdego naciągacza czy złodzieja. Bardzo polecam poczytanie w sieci poradników ludzi, którzy znają się na podróżowaniu. Lepiej uczyć się na cudzych błędach. I warto pamiętać, że znakomita większość takich podróży kończy się pełnym sukcesem. Trzeba tylko spróbować i zrobić to z głową - podsumowuje gość Czwórki.

(kul)

Czytaj także

Autem przez Afrykę. "Ta podróż wiele mnie nauczyła"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 17:00
Marcin Złomski postanowił przemierzyć całą Afrykę 19-letnim samochodem osobowym. I udało mu się. Wraz z żoną pokonał w ten sposób niemal 20 tys. kilometrów. - To była niezwykła przygoda - wspomina w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bangladesz: świat, który powoli znika

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 14:00
Bartek Bernabiuk na własne oczy zobaczył i empirycznie poznał życie w Bangladeszu. - Tam nie ma klasycznych zabytków do zwiedzania - podsumowuje w Czwórce swoją podróż. - Można obserwować tylko życie mieszkańców. Ale to ich życie jest niesamowite.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajlandia - kraj, w którym historia przeplata się ze współczesnością

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 12:00
- Bangkok to miasto kontrastów - mówi Marcin Bober, podróżnik i dodaje, że znajdziemy tam zarówno supernowoczesne rozwiązania architektoniczne, jak i budynki, które za atrakcyjne uznalibyśmy kilkadziesiąt lat temu.
rozwiń zwiń