X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Długi weekend. Baw się tak, by... nie przeszkadzać innym

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 19:00
Dla wielu Polaków majówka oznacza dni wolne od pracy. Zarówno ci, którzy wyjeżdżają, jak i ci, którzy pozostają w domach, powinni zachować jednak umiar w… przeszkadzaniu innym. - Jesteśmy ograniczeni tym, że mieszkamy w terenie zabudowanym - tłumaczy Iwona Zygmunt-Kamińska, adwokat. - Dlatego wolno nam robić wszystko, byle tylko nie utrudniać korzystania ze swojej własności pozostałym osobom.
Audio
  • Dlaczego warto mieć dobre relacje z sąsiadami i jak zachowywać się podczas dni wolnych od pracy, by dobrej zabawy nie przypłacić grzywną? -rozmowa z Agatą Konarzewską i Iwoną Zygmunt-Kamińską (Czwórka/4 do 4)
  • Co nam wolno, a czego nie, we własnych domach? - o to strażników miejskich spytał Dariusz Matyja (Czwórka/4 do 4)
Długi weekend. Baw się tak, by... nie przeszkadzać innym
Foto: Glow Images/East News

Dla osób mieszkających w blokach, podczas wolnych od pracy dni, zmorą są m.in. hałasujący sąsiedzi. - Ludzie mają po prostu sprzeczne interesy. Jedni wolą wypoczywać w ciszy, a inni, zwłaszcza młodzi ludzie, podczas nieobecności rodziców chcą się bawić ze znajomymi i słuchać muzyki, albo grillować na balkonie - mówi Iwona Zygmunt-Kamińska, adwokat.

Okazuje się, że nie wszystko wolno nam robić, nawet we własnych domach. Te kwestie często regulują w Polsce odpowiednie ustawy. - Jesteśmy ograniczeni tym, że mieszkamy w terenie zabudowanym, wśród innych ludzi - tłumaczy Zygmunt-Kamińska. Jeśli zatem ktoś zaczyna nam przeszkadzać, prawo gwarantuje środki, by przywrócić porządek w okolicy. - Możemy wykorzystać różnego typu roszczenia, zarówno na gruncie prawa cywilnego, jak i z kodeksu wykroczeń. Zasady dobrosąsiedzkie wymagają jednak, by w pierwszej kolejności porozmawiać z sąsiadami i uświadomić im, że głośne zachowanie nas irytuje, albo że to, co robią jest dla nas uciążliwe.

Warto też lepiej poznać własnych sąsiadów. To nie tylko umili wzajemne relacje, ale także sprawi, że łatwiej będzie się "dogadać". - To ważne, od tego należy zacząć - przekonuje Agata Konarzewska, reprezentująca Q Róg Sąsiedzki. - W przeciwnym wypadku, jeśli będziemy siedzieć zamknięci we własnych mieszkaniach, o sąsiedzką wojnę nietrudno. Negatywne emocje rodzą negatywne emocje, a kiepska atmosfera sama będzie się napędzać.

Agata
Agata Konarzewska i Iwona Zygmunt-Kamińska wraz z krzysztofem Grzybowskim/Fot. W.Kusiński

Jednak, jak przyznaje Monika Niżniak, rzecznik warszawskiej Straży Miejskiej, wielu Polaków nawet w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych, wypoczywa nie do końca tak, jak można byłoby sobie tego życzyć. - Stołeczne trawniki zostały "uwolnione" kilka lat temu i można po nich chodzić, siedzieć na kocyku, ale trzeba robić to tak, by nie niszczyć zieleni, ani nie przeszkadzać pozostałym użytkownikom - przyznaje strażniczka. Ale choć ludzi znają te prawdy, i tak robią swoje. - Niestety, przyczyną większości negatywnych zachowań jest alkohol. Mamy po nim "ułańską fantazję", a próba wyrwania z ziemi znaku drogowego przestaje być dla nas problemem.

Czytaj także: Rowerem na majówkę <<<

- Ten problem będzie istniał, dopóki nie dorośniemy do pilnowania samych siebie - podsumowuje st. insp. Ireneusz Calski ze stołecznej Straży Miejskiej.

By dowiedzieć się więcej o tym, co nam wolno, a czego nie, we własnym domu, zapraszamy do wysłuchania nagrań z audycji "4 do 4".

kd/asz

Zobacz więcej na temat: Czwórka podróże wakacje
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajlandia - kraj, w którym historia przeplata się ze współczesnością

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 12:00
- Bangkok to miasto kontrastów - mówi Marcin Bober, podróżnik i dodaje, że znajdziemy tam zarówno supernowoczesne rozwiązania architektoniczne, jak i budynki, które za atrakcyjne uznalibyśmy kilkadziesiąt lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z plecakiem w świat - jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 14:33
Backpacker sam organizuje sobie wyprawę, nie planuje szczegółów, porusza się głównie transportem publicznym i sypia częściej w hostelach, schroniskach lub na niedrogich, często niezarejestrowanych kwaterach. Ma być po prostu tanio i ciekawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WOPR: alkohol i pływanie to bardzo niebezpieczne połączenie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 11:00
- Statystyki napawają niepokojem. W 2010 roku w wodach powszechnie dostępnych, utonęło niespełna 300 osób, a w ubiegłym roku już ponad 700 - wylicza w Czwórce dr Jerzy Telak z WOPR i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.
rozwiń zwiń