Czy osoby bezdzietne należy opodatkować?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 17:49
Pomysł Tomasza Terlikowskiego, aby opodatkować osoby bezdzietne, wywołał masę kontrowersji i dyskusji. Mocnych zdań i wniosków nie zabrakło również w rozmowie na ten temat w Czwórce, a udział w niej wzięli Dr Monika Mynarska - demograf, oraz socjolog Krzysztof Wielecki.
Audio
  • Czy osoby bezdzietne należy opodatkować? Sonda (Czwórka/4 do 4)
  • Pomysł Tomasza Terlikowskiego, aby opodatkować osoby bezdzietne, wywołał lawinę komentarzy. W Czwórce rozmawiali o nim Dr Monika Mynarska - demograf, oraz socjolog Krzysztof Wielecki (Czwórka/4 do 4).
Krzysztof Wielecki, Monika Mynarska
Krzysztof Wielecki, Monika MynarskaFoto: Wojciech Kusiński / PR

Wielecki uważa, że pomysł, choć bez wątpienia kontrowersyjny, jest z wielu powodów również ciekawy. - Mam wrażenie, że nam się trochę pomieszało, co jest sprawiedliwe, a co nie. Pamiętam doskonale lata 70. i 80., kiedy Kościół oraz partia prosiły nas, byśmy mieli jak najwięcej dzieci, ale my byliśmy "mądrzejsi" i nie podążyliśmy tym tropem, bo to kłopot, wydatki, wyrzeczenia. Dzisiaj jest katastrofa demograficzna i nie wiedzieć czemu to wszystkich zaskakuje. Zmierzam do tego, że wtedy rodziny bezdzietne, albo takie z jednym dzieckiem, mówiły, że nie chcą płacić na tych darmozjadów, co się tylko rozmnażają - tak nazywano rodziny wielodzietne. Dzisiaj mamy taką sytuację, że ci, którzy wtedy mieli się za rozsądnych, żeby dostać jakąkolwiek emeryturę, muszą patrzeć na tych właśnie darmozjadów i ich dzieci. Sytuacja się odwróciła - zaznacza. Gość "4 do 4" dodaje, że podatek nie jest jedynym rozwiązaniem trudnej sytuacji, ale jego płacenie pozwoliłoby osobom bezdzietnym zauważyć, że żyją na czyjś koszt, czyli konkretnie na koszt tych, którzy zdecydowali się posiadać dzieci.
Drugi z gości Krzysztofa Grzybowskiego, demograf dr Monika Mynarska, pozostała w opozycji do opinii Wieleckiego. Zwróciła uwagę na to, że bezdzietność nie jest zjawiskiem jednorodnym i należy na nią spojrzeć z wielu perspektyw. - Gdy mówimy o osobach, które nie mogą mieć dzieci z powodów biologicznych, to im raczej powinno się pomagać, a nie dokładać wydatków - uważa. Dodatkowo Mynarska uważa, że kara, bo tak należałoby odbierać ten podatek, z pewnością nie skłoni osób, które nie chcą mieć dzieci, do zmiany swojego podejścia.

Krzysztof
Krzysztof Wielecki, Monika Mynarska, Krzysztof Grzybowski

Pomysłodawca opodatkowania osób bezdzietnych, Tomasz Terlikowski, motywuje swoją koncepcję tym, że ludzie nie decydujący się na potomstwo, działają tym samym aspołecznie i nie przyczyniają się do rozwoju kraju. Mynarska stanowczo odpiera ten argument. - Przecież te osoby tak samo pracują, zarabiają, przynoszą dochód państwu! Inne zdanie ma tutaj jednak Wielecki, który przytacza wyniki badań wskazujących, że przy utrzymaniu się obecnej tendencji przyrostu naturalnego w Polsce, w 2030 roku sto procent PKB będzie musiało iść na emerytury. - To jest oczywiście fikcja socjoligczna, bo wcześniej doszłoby do rewolucji i zapaści w kraju. Natomiast nie jesteśmy w sytuacji, w której możemy sobie pozwolić na dywagacje, rozważania, co warto, a czego nie trzeba robić, tylko musimy radykalnie zmienić mentalność i stworzyć warunki, by odwrócić ten katastrofalny trend - mówi socjolog.
Jakie są pomysły gości "4 do 4" na zmianę sytuacji - o tym dowiecie się wysłuchując zapisu całej audycji.
(ac/pj)

Czytaj także

Cienka granica dzieli egocentryzm i normalność

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 14:32
- Oznaką zdrowia psychicznego jest mówienie o swoich zaletach i tym, co umiemy robić dobrze. Zarazem cienka jest granica pomiędzy świadomością własnej wartości, a narcystycznym pompowaniem własnego ego - mówi w Czwórce psycholog Jarek Żyliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konserwatywny jak Polak? "Konserwatyzm to dziś przejaw buntu"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 12:00
Czy Polacy są konserwatywni na tle mieszkańców pozostałych państw? O tym dyskutowali w Czwórce Mateusz Matyszkowicz z kwartalnika "Fronda" i Piotr Mazurek ze stowarzyszenia "Koliber".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzice, którzy chcą dobrze, mogą zaszkodzić!

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 16:50
- Współczesny rodzic jest bardzo zagubiony. Kiedyś wychowywano dziecko intuicyjnie, dziś jest mnóstwo pedagogicznych opcji i metod - uważa psycholog Anna Kałuba-Korczak. - Dodatkowo brak odpowiednich wzorców powoduje, że wychowanie dziecka to obecnie naprawdę trudna praca.
rozwiń zwiń