Odszedł człowiek, który podzielił Polaków

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 16:45
25 maja 2014 r., w wieku 90 lat, po długiej chorobie zmarł gen. Wojciech Jaruzelski. Była to bez wątpienia jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci najnowszej historii Polski.
Audio
  • Gen. Wojciech Jaruzelski zmarł w Warszawie w wieku 90 lat (Czwórka/4 do 4)
Wojciech Jaruzelski ogłasza stan wojenny
Wojciech Jaruzelski ogłasza stan wojenny Foto: Janusz Bałanda Rydzewski/Europejskie Centrum Solidarności

- Obywatelki i obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią - te słowa generała Jaruzelskiego już na zawsze będą dla milionów ludzi pierwszym skojarzeniem z jego osobą.
Generał Jaruzelski w Radiach Wolności>>>

Nie sposób ukryć, że był Jaruzelski postacią niezwykle kontrowersyjną, która dzieliła naród. Sądzony w procesie autorów stanu wojennego i w sprawie masakry na Wybrzeżu z 1970 roku, nie doczekał wyroku. Obie sprawy zawieszono w 2011 roku ze względu na stan zdrowia generała.

Stan wojenny - zobacz serwis specjalny >>>

Prezydent Polski w latach 1989-1990 utrzymywał, że decyzja o stanie wojennym była konieczna. Motywował to pogłebiającym się kryzysem gospodarczym, zaostrzającą się sytuacją wewnątrz państwa i groźbą interwencji ze strony Związku Radzieckiego.

Zobacz serwis - Grudzień '70 >>>

- To była brutalna, chora logika podzielonego świata, podzielonej Europy - przypominamy w "4 do 4" archiwalną wypowiedź generała Jaruzelskiego.

Zapraszamy do wysłuchania materiału wzbogaconego fragmentami Archiwum Polskiego Radia.
(ac/kd)

Czytaj także

"Jaruzelski powinien być zdegradowany, bo zdezerterował przed wymiarem sprawiedliwości"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 17:00
Taką opinię wygłosił w "Popołudniu z Jedynką" Jan Rulewski, senator Platformy Obywatelskiej, w czasach PRL działacz opozycji demokratycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Financial Times": Jaruzelski pozostał w swoim kraju postacią ambiwalentną

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 10:31
Odnotowując śmierć Wojciecha Jaruzelskiego "Financial Times" pisze, że zmarł "nieugięty generał, który zmiażdżył Solidarność, wyprowadzając wojsko na ulice, ale dekadę później negocjował pokojowy upadek komunistycznego reżimu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wałęsa: nie wykluczam udziału w pogrzebie gen. Jaruzelskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 12:35
- Na pogrzeb generała pojadę jeśli będzie to pogrzeb katolicki - inaczej nie widzę siebie tam jako lewicowca - mówi Radiu Gdańsk Lech Wałęsa.
rozwiń zwiń