Coraz młodsze dzieci uciekają w hazard w sieci

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 16:00
Brak kontroli ze strony rodziców, a często po prostu niewiedza o zagrożeniach, to główne powody rosnącego wśród najmłodszego pokolenia uzależnienia od hazardu w internecie. Problem z każdym rokiem narasta.
Audio
  • Badania fundacji "Dzieci niczyje" wskazały, że 7 procent gimnazjalistów korzysta z internetowych serwisów z grami hazardowymi, a 2 procent gra regularnie (Czwórka/4 do 4)
Coraz młodsze dzieci uciekają w hazard w sieci
Foto: sxc.hu

Badania przeprowadzone ostatnio przez fundację "Dzieci niczyje" wykazały, że 7 procent gimnazjalistów korzysta z internetowych serwisów z grami hazardowymi, a 2 procent gra regularnie. Reprezentujący tę instytucję Łukasz Wojtasik przyznał w rozmowie w "4 do 4", że wyniki te były odrobinę zaskakujące. - Wiedzieliśmy o tym, że bardzo dużo dzieci jest uzależnionych od internetu, od komputera, ale aż tak duża popularność serwisów hazardowych była niemiłą niespodzianką. Stanowi to bardzo poważny problem. Tym bardziej, że jest to prostu nielegalne - tłumaczył gość Czwórki.
Większość serwisów z grami w internecie funkcjonuje poza prawem. Adresowane są przy tym do osób pełnoletnich. Tyle, że, jak to często bywa, ustawy i przepisy to jedno, a życie wygląda zupełnie inaczej. Młodzież i dzieci nie mają żadnych problemów, żeby zalogować się do takich serwisów i często naprawdę szybko tracą nad sobą kontrolę. Marzą o wielkich wygranych i zdarza im się, szczególnie na początku, odnieść małe sukcesy, ale potem jest już tylko gorzej. Prowadzi to nierzadko do dramatycznych konsekwencji. - Ich motywacja nie różni się w niczym od tego, co powoduje, że starsi ludzie wpadają w nałóg hazardowy. To chęć nowej przygody, ale też zarobienia pieniędzy. Nie ma w tym nic dziwnego - przekonywał Wojtasik.
Prowadzący "4 do 4" Krzysztof Grzybowski przytoczył wyniki badań przeprowadzonych w Belgii pięć lat temu. Aż 25 procent dzieci w wieku 10-17 lat regularnie uprawiało hazard, przegrywając miesięcznie średnio 30 euro. Sama kwota nie jest szokująca, ale skala problemu jak najbardziej. Czy w Polsce będziemy zmierzać właśnie w tym złym kierunku? - Niestety wskaźniki rzeczywiście rokrocznie rosną - przyznał gość.
O tym, w jaki sposób fundacja "Dzieci niczyje"chce walczyć z hazardem wśród dzieci i młodzieży, przekonacie się z zapisu audycji.
ac/mm

Zobacz więcej na temat: Czwórka dzieci internet
Czytaj także

Zdjęcie wrzucone do sieci, zaczyna żyć własnym życiem

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 19:22
- Zdjęcia, które wrzucamy do internetu mogą zostać wykorzystane przeciwko nam za kilka dni, albo nawet za kilka lat – ostrzegają eksperci. Jak ustrzec się przed tym, by nasze fotki nie wpadły w niepowołane ręce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Troll parenting – gdy rodzice ośmieszają swoje dzieci w sieci

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 13:00
Dogryzanie, obrażanie, negatywna motywacja – to metody coraz częściej stosowane przez rodziców wobec dzieci… w internecie. – Pamiętajmy, że to, co wrzucamy do sieci, zostaje tam już na zawsze, tego nie da się wymazać – przestrzega Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chroń dzieci w sieci

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 15:20
Dzieci już od najmłodszych lat korzystają z internetu czy to w komputerze, czy komórce. Nierzadko trafiają tam na treści nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne. Stowarzyszenie Twoja Sprawa chce przed tym chronić najmłodszych.
rozwiń zwiń