Idealny współlokator? Nie istnieje!

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 15:00
- Nie ma idealnego współlokatora, bo jeszcze się taki nie narodził, który by każdemu we wszystkim zawsze dogodził. Natomiast jest pewien zbiór zasad, których przestrzeganie pozwoli utrzymać we wspólnym mieszkaniu równowagę - uważa dr Marek Szopski.
Audio
  • Idealny współlokator nie istnieje - są jedynie osoby, z którymi łatwiej się porozumieć (Czwórka/4 do 4)
  • Jakie cechy u potencjalnych współlokatorów najbardziej denerwują słuchaczy Czwórki? Sonda (Czwórka/4 do 4)
Idealny współlokator? Nie istnieje
Foto: Glow Images/East News

Temat doboru osób, z którymi przyjdzie nam dzielić mieszkanie, jest gorący szczególnie w okresie drugiej połowy lata. Tysiące osób rozpoczynających studia wyfruwa z domu i zaczyna nowy etap życia.
Czy istnieje jedna, zawsze słuszna i sprawdzająca się metoda dobierania współlokatorów? Nasi słuchacze mają podzielone zdanie. Bo tak jak jednego bardziej obchodzi święty spokój, inny lubi imprezować, a nie brak też tych, którzy wymagają wręcz sterylnego porządku i w oczekiwaniu na perfekcyjną czystość potrafią wręcz terroryzować współmieszkańców, podchodzących do tego tematu trochę luźniej.
PRZECZYYTAJ TEŻ: Współlokator idealny czy przekleństwo?

Socjolog Uniwerstytetu Warszawskiego, dr Marek Szopski, zaznacza, że punktem wyjścia do dyskusji jest to, jak zachowujemy się w stosunku do innych w takiej sytuacji jak współmieszkanie, pozwala nam szybko poznać, jacy tak naprawdę jesteśmy. - Dość szybko musimy sami sobie odpowiedzieć, w jakim stopniu jesteśmy gotowi przyjąć inne zwyczaje, dostosować się do drugiej osoby, żeby wspólnie znaleźć kompromis i dobrze czuć ze sobą. Wiele spraw można bowiem dogadać, wypracować warunki porozumienia, ale znajdą się takie punkty sporne, których przeskoczyć się nie da.

Mateusz
Mateusz Mrozek, Marek Szopski, foto: Wojciech Kusiński/PR

Mateusz Mrozek z Parlamentu Studentów RP uważa, iż szczególnie pierwsze zetknięcie z domem innym niż rodzinny, to przede wszystkim lekcja pokory. - Zanim będziemy od innych wymagać, musimy sami zrozumieć, jakie są nasze uwarunkowania ukształtowane przez mieszkanie z rodzicami. Każdy pamięta słowa matki i ojca, że jak będziemy w ich wieku, będziemy zupełnie inaczej patrzyli na różne sprawy. Okazuje się, że przekonujemy się o tym znacznie wcześniej - zauważył z przekąsem gość "4 do 4".
Jaki jest zbiór zasad, których musimy przestrzegać chcąc żyć w harmonii z innymi? Na jakie osoby powinniśmy szczególnie uważać? Zapraszamy do wysłuchania zapisu nagrań z "4 do 4".
ac/pj

Czytaj także

Koedukacyjny akademik? Tylko jak pozwoli mama!

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 15:20
Studiujesz i jesteś w związku? Teraz możesz zamieszkać w akademiku ze swoją drugą połową. I to nawet jeśli nie jesteście po ślubie. Warunek - musicie na piśmie mieć zgodę rodziców oraz przekonać władze uczelni, jak wielka łączy was miłość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie odwlekajmy życia na własny rachunek

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 15:30
Coraz dłużej mieszkamy z rodzicami, odwlekając życie na własny rachunek. To zła tendencja. - Nasi pradziadowie przewracają się w grobie, widząc co się dzieje - mówi Jarek Żyliński, psycholog wychowawczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorosłość nie jest atrakcyjna

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 11:00
Polacy coraz później opuszczają dom rodzinny. Większość zrzuca to na karb czynników ekonomicznych. - One oczywiście są bardzo ważne, ale niemniej istotne jest to, że życie na własny rachunek i dorosłość wcale nie jest tak ekscytująca, jak się powszechnie uważa - przekonuje Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń