X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tekst, który dobrze się chodzi

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 14:30
"Warszawa kobiet" Sylwii Chutnik to przewodnik po Warszawie śladami związanych z miastem charyzmatycznych postaci kobiet, niekedy całkiem dziś zapomnianych. Autorka była gościem "Pod lupą".
Audio

– Nadrzędnym celem książki jest przypomnienie, przedstawienie albo wręcz odkrycie kobiet, które gdzieś tam zaginęły z historii – tłumaczy Sylwia Chutnik, przewodniczka po Warszawie, szefowa Fundacji „Mama”, ambasadorka Warszawy w staraniach o tytuł europejskiej Stolicy Kultury 2016, wreszcie autorka przewodnika zatytułowanego „Warszawa kobiet”.

Pomysł napisania książki narodził się przed około trzema laty. – Wydawało mi się, że dobrze będzie zebrać to, co piszę do „Polityki”, oraz moją wiedzę związaną z tym, że jestem przewodniczką po Warszawie i oprowadzam śladami kobiet po autorskich trasach. Dlatego aplikowałam o dwa stypendia, stypendium artystyczne Warszawy i stypendium ministerstwa kultury, a że dostałam je w zeszłym roku, prace ruszyły z kopyta – wspomina Sylwia Chutnik.

„Warszawa kobiet” to zarazem książka biograficzna i przewodnik po mieście. Jak przyznaje Sylwia Chutnik, taka forma wymaga od pisarza szczególnej dyscypliny. Chodzi o zachowanie równowagi między walorami czysto literackimi i zwięzłością pożądaną z punktu widzenia czytelników przewodnika. – Pisząc musiałam mieć z tyłu głowy, że opisuję typową trasę z punktu A do B, bez pustych przebiegów. Wszystko musiało być opisane w miarę zwięzłą narracją, by co kilkanaście metrów można było się zatrzymać i zobaczyć budynek, obiekt, pomnik. Pracę determinowało mi więc myślenie „trasowe” – tłumaczy Sylwia Chutnik. Zaprzecza jednak, jakoby o wyborze bohaterek książki decydował fakt, że bywały w określonych punktach Warszawy.

Przed wydaniem „Warszawa kobiet” przeszła test w warunkach bojowych. Wszystkie trasy zostały przemierzone z tekstem w ręku, co pozwoliło dokonać topograficznych korekt. – Trzeba było sprawdzić, jak się „chodzi” ten tekst – wyjaśnia gość Justyny Dżbik. Zadanie wzięła na siebie autorka zamieszczonych w książce fotografii Anna Grzalewska.

Więcej w rozmowie Justyny Dżbik z Sylwią Chutnik. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

Zachęcamy także do obejrzenia strony "Kulturysty", gdzie można znaleźć odpowiedzi Sylwii Chutnik na kilkanaście oryginalnych i frapujących pytań.

ŁSz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Improwizuje i się nie spieszy

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2011 18:21
Artysta musi mieć wewnętrzną siłę. Czułam, że potrzebuję czasu, by ją w sobie zbudować - mówi wokalistka Mika Urbaniak, której druga solowa płyta ma się ukazać jesienią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulturysta - Sylwia Chutnik

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2011 11:00
kulturoznawczyni, pisarka, miejska przewodniczka, prezeska Fundacji MaMa. Zadebiutowała powieścią "Kieszonkowy atlas kobiet". Jest laureatką Paszportu Polityki. Najnowszą publikacją "Warszawa kobiet" zaprasza na miejskie wędrówki śladami warszawianek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie będą wybielać Polki wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2011 18:46
Maria Skłodowska-Curie była niesłychanie skomplikowaną postacią, która skrywała kobietę pod pancerzem naukowca – mówi Krzysztof Rogulski, reżyser filmu o noblistce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Seweryn: Mama płakała przez tydzień

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 14:00
Krystyna Janda nie była zachwycona, gdy jej córka - Maria Seweryn - postanowiła zostać aktorką. Dziś współpracują na scenie i poza nią, kierując wspólnie dwoma warszawskimi teatrami.
rozwiń zwiń