Polska krzyżem stoi (czy chcemy, czy nie)

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2011 11:41
Nie sposób wyobrazić sobie Polski bez krzyża - podkreśla publicysta katolicki Tomasz Terlikowski. Jego zdaniem, kontrowersje wokół krzyży w salach wykładowych to "fobia kilku profesorów".
Audio

Krzyż podzielił kadrę naukową na Uniwersytecie Rzeszowskim. Grupa wykładowców zaprotestowała przeciwko wieszaniu krzyży w salach wykładowych. Czy w przestrzeni publicznej w Polsce jest miejsce na symbole religijne? – Na Podkarpaciu zdecydowana większość to ludzie szczerze i głęboko wierzący. Wierząca jest zdecydowana większość studentów i wykładowców. Nie może być tak, by z powodu fobii paru profesorów na punkcie krzyża, odbierać tym ludziom prawo do tego, by w ich otoczeniu wisiał krzyż – argumentuje publicysta Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny katolickiego portalu Fronda.pl.

Gość Justyny Dżbik nie ma wątpliwości: w przestrzeni publicznej w Polsce jest miejsce dla krzyża jako symbolu kultury chrześcijańskiej, stanowiącej fundament europejskiej cywilizacji, nawet jeśli jest ona obecnie silnie zlaicyzowana. Krzyże są zresztą wszechobecne. – Krzyże widać na ulicach, są choćby na kościołach, są w miejscach, gdzie zginęli ludzie. Mamy je pousuwać? – pyta Tomasz Terlikowski.

Zdaniem publicysty, w szczególności nikogo nie powinny dziwić krzyże w salach wykładowych na uczelniach, ponieważ uniwersytet jako taki jest wytworem kultury chrześcijańskiej. – Uniwersytety powstały w chrześcijańskiej Europie. W przypadku najstarszych uniwersytetów jest regułą, że ich najstarsze wydziały to wydziały teologii – podkreśla Tomasz Terlikowski.

Czy zatem nie należy się domagać, by w szkolnych klasach i salach wykładowych obok krzyża pojawiły się symbole innych wyznań, jeśli wśród uczniów/studentów są wyznawcy innych religii? – Po co? – ucina dyskusję Terlikowski. Jak podkreśla, nie sposób sobie wyobrazić Polski bez krzyża. – Polska powstała dzięki temu, że Mieszko zdecydował się przyjąć chrzest. Nie byłoby żadnego z europejskich narodów, gdyby ich władcy nie zdecydowali się na chrzest. Te plemiona europejskie, które nie przyjęły chrztu, nie istnieją – tłumaczy gość Czwórki.

Więcej w rozmowie Justyny Dżbik z Tomaszem Terlikowskim. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

Czytaj także

Życie bez Boga po czesku

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 15:33
Chciałem dodać otuchy swojej niewierze – mówi Mariusz Szczygieł. W swojej poświęconej Czechom książce dużo uwagi poświęcił ateizmowi naszych południowych sąsiadów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Bogiem można żartować

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 18:39
Napisanie biografii Boga to zadanie dla kamikadze. Jeszcze się nie roztrzaskałem – Szymon Hołownia w Czwórce o książce „Bóg. Życie i twórczość”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najsztub do siebie: Jesteś tam jeszcze?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2011 12:00
- "Nie wiem". Uwielbiam to sformułowanie. W przestrzeni publicznej mamy jego straszny deficyt – mówi Piotr Najsztub, który wtajemniczał słuchaczy i widzów Czwórki w sztukę "nic nierobienia".
rozwiń zwiń