Sumo dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 16:00
Rzadko się zdarza, że walka trwa minutę. W sumo sportowym, które reprezentuję, trwa maksymalnie do trzech minut – wyjaśniał Andrzej Wojda, gość audycji "Pod Lupą".
Audio

Większość z nas elementy sumo ma niejako w genach. Zachowania przypominającego tradycyjną japońską sztukę walki można się doszukać już u dzieci.

- Dopatruję się elementów walki sumo już w piaskownicy, kiedy dzieci wypychają się walcząc o kubełek – mówi Andrzej Wojda, sekretarz generalny Polskiego Związku Sumo.

W rzeczywistości, nieco starsi już zawodnicy do walki przygotowują się 15 minut. Do ubrania się, czyli założenia tradycyjnego pasa, potrzebują dodatkowej osoby.

- Długość pasa jest różna, w zależności od wielkości i wymiarów zawodnika. Ma on do siedmiu metrów i waży do czterech kilogramów. Zawodnik powinien być czterokrotnie opasany i oczywiście specjalnie, zgodnie z procedurą i techniką, zawiązany – tłumaczy gość "Pod Lupą".

Sumo sportowe może uprawiać praktycznie każdy, kto zmieści się w kategoriach wagowych i kto zaakceptuje główną zasadę rządzącą tą sztuką walki.

- To co jest najważniejsze, to działanie zgodnie z zasadą fair play – wyjaśnia gość Czwórki.

Zanim jednak okaże się, kto jest silniejszy, wykazuje się większym sprytem bądź zręcznością odbywa się ceremonia oczyszczenia. Zawodnicy klękają i rozkładają ręce w geście, który ma pokazać, że walka będzie czysta, uczciwa, bez użycia noża.

A czy w Polsce można żyć z uprawiania sumo? Jak wygląda dieta i trening zawodników sumo?  Jeśli jesteście ciekawi, to posłuchajcie fragmentu audycji "Pod Lupą". Dźwięk znajdziecie w ramce z prawej strony.

KaW

Czytaj także

Stare i Nowe Książki Sportowe: Podstawy sportowego sumo

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 10:36
Książka o dyscyplinie niezbyt znanej w Polsce, w której jednak nasi zawodnicy odnoszą znaczące sukcesy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Blondynką na językach

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 10:38
Odkryłam coś bardzo niezwykłego! – mówi o swojej metodzie nauki języków obcych Beata Pawlikowska, pisarka, podróżniczka i dziennikarka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zegarek wizytówką mężczyzny

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 11:15
Dzisiaj zegarek nie służy tylko do odmierzania czasu, ale jest też wyznacznikiem pozycji społecznej i właśnie zajmowanej przez mężczyznę pozycji powinien odpowiadać – zwraca uwagę stylistka Wiganna Papina.
rozwiń zwiń