Seksoholizm i fonoholizm, czyli choroby XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 16:00
W Polsce pojawia się coraz więcej poradni leczących uzależnienie od internetu, komputera, portali społecznościowych, telefonu komórkowego, albo seksu.
Audio

Świat powoli zauważa i diagnozuje choroby zachodnich cywilizacji. Wszystkie tego typu uzależnienia wrzucane są jednak do przysłowiowego "jednego worka". – Uzależnienia od różnych aspektów internetu to rzeczywiście choroby XXI wieku, które najbardziej dotykają cywilizacje zachodnie, bo internet jest tu najbardziej rozpowszechniony – opowiada Tomasz Folusz, specjalista z Ośrodka Terapii Uzależnień i Pomocy Psychologicznej "Polana". – Ale już na przykład seksoholizm jest tak stary jak sam seks. Zjawiska te na jakąś skalę istniały wcześniej, ale nie były przez nikogo badane.

Na uzależnienia związane z nowoczesnymi technologiami nie ma także dotychczas sprawdzonych recept. – Koncepcje leczenia będą dopiero powstawać, będzie ich coraz więcej, ale na razie to zbyt nowe zjawisko – tłumaczy ekspert Czwórki. – Ostatnio mówi się o tym, by w Polsce wprowadzić na przykład program do leczenia hazardu.

Zdaniem eksperta Czwórki dobrze, że świat zaczyna powoli zwracać uwagę na problem związany z uzależnieniami. Wiedza związana z postawami uzależnionych, a co za tym idzie skuteczność terapii, będzie rosła. – Na razie w dużej mierze można powiedzieć, że uzależnienia niechemiczne mają podobne mechanizmy, jak uzależnienia np. od narkotyków - tłumaczy Folusz.

O tym, skąd biorą się uzależnienia, jak sprawdzić, czy sami nie jesteśmy przypadkiem uzależnieni, jakie mechanizmy rządzą uzależnionymi osobami i jak leczy się tego typu chorych dowiesz się, słuchając całej rozmowy z audycji "Pod lupą".

 (kd)

Czytaj także

Nolajf: co piąty Polak przegrywa właśnie prawdziwe życie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 10:46
Komputerowe gry to dla nich całe życie. Sprawiają im przyjemność, dają poczucie wolności i namiastkę boskości...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzucanie rzeczami o ścianę nie rozładowuje stresu

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 16:08
Wszystkich łatwo i ekspresyjnie denerwujących się słuchaczy zachęcamy do zapoznania się z kilkoma dobrymi radami Miłosza Brzezińskiego, naszego eksperta od ludzkiej psychiki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Kraśko o koszmarze wojny

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2012 18:00
"Rwanda. W stanie wojny” to pierwszy z serii reportaży Piotra Kraśki poświęconych współczesnym konfliktom zbrojnym. Znany dziennikarz opowiedział na antenie Czwórki o swych doświadczeniach w roli reportera wojennego i o specyfice tego zawodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ochrona danych w sieci: ile Google wie o Tobie?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 12:46
– Przede wszystkim to już jest nie tylko wyszukiwarka internetowa – tłumaczył w Czwórce Wojciech Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak chronić swoją prywatność w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2012 16:52
Google to kolejna firma, po Microsofcie i Facebooku, która ujednoliciła swą politykę prywatności. Dla nas oznacza to, że staliśmy się w sieci jeszcze mniej anonimowi. Jak się przed tym chronić – sprawdzaliśmy w ramach cyklu "Hity internetu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

L.U.C.: Jestem naprawdę szczęśliwym człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 14:00
Projekt "Kosmostumostów" L.U.C'a to już nie tylko płyta, lecz komiksowo-multimedialne show pod hasłem "Fruń za pasją".
rozwiń zwiń