Michał Żakowski: młodzi Egipcjanie to "pokolenie oporu"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 11:30
Dotychczas Egipt większości Polaków zapewne kojarzył się głównie z wakacjami. Od pewnego czasu jednak sytuacja się zmieniła i mówiąc "Egipt", myślimy "rewolucja". - Młodzi ludzie to esencja tej rewolucji i wydarzeń, które obaliły Faraona, czyli dyktatora Mubaraka – mówi w Czwórce Michał Żakowski, dziennikarz Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia.
Audio

60 proc. Egipcjan to osoby poniżej 30. roku życia, które deklarują, że chcą diametralnej zmiany w kraju. Z drugiej strony, zdaniem gościa Czwórki, spora część mieszkańców tego kraju jest już zniechęcona tym, co stało się po rewolucji.
– Ich nieformalni liderzy, przywódcy internetowi, którzy nawoływali do zbierania się na placach, dziś popierają ortodoksyjnych islamistów – opowiada Żakowski. – Ci ludzie czują się opuszczeni.

Ale onegdaj to właśnie młoda część społeczeństwa egipskiego nadawała rewolucji kolor, rytm i do dziś, zdaniem gościa Czwórki, rewolucja wciąż w nich tkwi. – Zobaczymy, w jaki sposób Egipt wykorzysta potencjał... – zastanawia się Żakowski.

Nowy prezydent Egipcjan, Mohamed Mursi, który deklarował podczas kampanii, że chce być demokratycznym prezydentem wszystkich Egipcjan i któremu po zwycięstwie w wyborach gratulował m.in. prezydent USA, Barack Obama, reprezentuje Bractwo Muzułmańskie.

– To ugrupowanie społeczno-islamistyczne i religia odgrywa tam dużą rolę, ale nie zapominajmy, że to ugrupowanie również bardzo mocno pomaga biednym ludziom w Egipcie – tłumaczy Żakowski. – Jest zaangażowane i właściwie wypełnia lukę, którą powinno wypełniać państwo. Zresztą z tej grupy pochodzą prawnicy, lekarze. W Aleksandrii większość takich osób wywodzi się właśnie z Bractwa Muzułmańskiego.

Tymczasem młodzi Egipcjanie, to "pokolenie oporu". - Nie do końca czują, że to będzie "ich" kraj, który będzie spełniał ich oczekiwania, w którym będą się czuli wolni i będą mogli robić to, co chcą - tłumaczy Żakowski. - Oni czują, że wciąż może nastąpić przełom. Ale z drugiej strony ich miłość do Egiptu nie jest udawana. Jest naprawdę żywa.

Dowiedz się więcej o tym, jak teraz wygląda sytuacja w Egipcie i czym różni się rewolucja w znaczeniu zachodnim od tej egipskiej. Jakie zmiany zostaną wprowadzone po wyborach, czy będzie to miało wpływ na jakość życia, ekonomię, gospodarkę, politykę socjalną? Posłuchaj rozmowy z Michałem Żakowskim w audycji "Pod lupą".

Czy Egipt jest dobrym miejscem na spędzenie tegorocznych wakacji? Zalety i wady tego pomysłu w materiale Martyny Ogonek. Posłuchaj dźwięku.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niech "Kibice śpiom gdzie chcom"!

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 14:00
Organizatorzy akcji apelują do służb miejskich, by nie karały mandatami fanów piłki nocujących w miejscach użyteczności publicznej. Sami załatwiają darmowe noclegi w hotelach!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Steve Allen: Polska ma genialne warunki dla supsurferów!

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 16:00
W Polsce ciągle jeszcze nie możemy surfować tak jak w gorącej Kalifornii, ale SUP surfing to doskonały sport dla amatorów wodnej rozrywki! Chcecie złapać falę? Steve Allen podpowiada jak to zrobić!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile kosztuje twoje dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 16:01
Dzieci są bezcenne, ale niestety... niezbyt "tanie". Utrzymanie i wychowanie statystycznego potomka, od narodzin do ukończenia 20. roku życia, to koszt rzędu 176 tysięcy złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza praca się opłaca

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 08:30
Warto w wakacje pomyśleć o pierwszej pracy. To czas kiedy firmy szukają przyszłych pracowników z potencjałem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mordercze lekcje tańca

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 14:00
- Instruktorzy, których ściągnęliśmy, odpowiadają za obsadę klipów największych gwiazd hip hopu - mówił w Czwórce Błażej Szychowski, organizator warsztatów FNF Summer Dance Intensive.
rozwiń zwiń