Płaczą i śmieją się ze śmierci

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2012 08:30
1 listopada w różnych zakątkach świata wygląda inaczej. Meksykańskie zwyczaje Dia de los Muertos UNESCO określiło w 2003 roku mianem "niematerialnego dziedzictwa ludzkości".
Audio

W Meksyku 1 listopada obchodzony jest jako Dia de los Muertos. To najstarsze religijne i etniczne święto zmarłych, które w odróżnieniu od tradcyji europejskiej, jest świętem wesołym. Meksykanin płacze w obliczu śmierci, ale również żartuje z niej, śmieje się, obraca ją w zabawę. Ośmiesza przysłowiami i wierszykami i w ten sposób... nadaje jej głębszy sens.

Symbolem Dia de los Muertos są czaszki, kości i kwiaty. Nie kojarzą się one ze smutkiem, lecz z radosną okazją do spotkania z tymi, których już nie ma wśród nas. - Ten obyczaj zachował się w Meksyku, choć w późniejszych czasach nastąpiło połączenie naszych tradycji lokalnych z europejskimi - mówi przedstawiciel ambasady meksykańskiej w Polsce. - Możemy powiedzieć, że tradycja ta sięga 3 tysięcy lat wstecz, ponieważ zarówno plemiona Azteków, jak i Majów obchodziły w jakiś sposób święto zmarłych - wyjaśnia. 

Tradycje meksykańskie przenikają też do innych części świata. W 2003 roku UNESCO określiło meksykański dzień zmarłych "niematerialnym dziedzictwewm ludzkości".

W wielu krajach Dia de los Muertos kojarzone jest z  amerykańskim Halloween, ale ma z nim niewiele wspólnego. Dowiedz się więcej o meksykańskim święcie zmarłych - posłuchaj załączonej audycji Krzysztofa Grzybowskiego "4 do 4".

Zapraszamy również do wysłuchania załączonych dźwięków o Wesołym Cmentarzu w Rumunii oraz tajemniczych nagrobkach w kształcie serc i łodzi na Węgrzech, o które pytała Karolina Mózgowiec.

(pj)

Czytaj także

Lata z Carlosem Fuentesem

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 17:00
Audycja wspomnieniowa o zmarłym niedawno wielkim meksykańskim pisarzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aztecki grób: 1700 ludzkich kości

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2012 12:24
W stolicy Meksyku, w grobie w kształcie piramidy pięćset lat temu pochowano młodą kobietę w otoczeniu ponad 1700 kości ludzkich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Groby pradziadków Angeli Merkel pod opieką Elbląga

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2012 11:55
Samorząd polskiego miasta zajmuje się miejscem pochówku przodków niemieckiej kanclerz.
rozwiń zwiń