Oszczędzanie czas zacząć! Tylko... jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 15:50
– Oszczędzanie się opłaca, bo dzięki temu możemy realizować różne cele – zachęcają goście Czwórki. – Warto zacząć od tych mniejszych, by potem stać nas było na wielkie rzeczy.
Audio
  • Słuchacze Czwórki oszczędzają? - sonda
  • kwintesencja oszczędzania - materiał Anny Depczyńskiej
  • Rozmowa z Katarzyną Michalską oraz Mariolą Szymańską-Koszczyc
  • Jak zarządzać wielkim bankiem? Czy byłbyś dobrym menadżerem - materiał reporterski
Oszczędzanie czas zacząć Tylko... jak to zrobić?
Foto: Glow Images/East News

Pomysły na oszczędzanie szybko weryfikuje rutyna szarego dnia. Zdaniem ekspertów gromadzenie pieniędzy utrudnia Polakom brak podstawowej wiedzy ekonomicznej. Nie zawsze bowiem wiemy, jak się do tego zabrać, a przede wszystkim nie mamy pewności, czy w ogóle warto. Zwłaszcza, że morale w narodzie mocno kuleje. – W Polsce, nie kradnąc, ciężko cokolwiek odłożyć – uważa słuchacz Maciej. – Jak tu oszczędzać przy naszych zarobkach? – pyta retorycznie Ewelina.

Zdaniem Marioli Szymańskiej-Koszczyc z Warszawskiego Instytutu Bankowości, jeśli młodzi ludzie chcą brać życie w swoje ręce, muszą też czuć odpowiedzialność za własne finanse. – Możliwości oszczędzania są zawsze, nawet, jeśli nie zarabiamy ich zbyt wiele – mówi gość Czwórki. – Im mamy mniej pieniędzy, tym ważniejsze jest, byśmy właściwie nimi zarządzali. Wszystko oczywiście w granicach rozsądku.

Odkryj sekret efektywnego oszczędzania <<<

Polakom jednak, według ekspertów, od najmłodszych lat brakuje świadomości, że oszczędzanie jest ważne. – Jeśli nauczymy dzieci, jak gospodarować ich bardzo małymi zasobami, to one w przyszłości będą bardziej racjonalnie planować swoje przychody – tłumaczy  Katarzyna Michalska z Forum Obywatelskiego Rozwoju. – To droga, która nam, jako społeczeństwu, może pomóc oszczędzać więcej.

Tylko jak zachęcić do odkładania pieniędzy kogoś, kto co miesiąc dostaje do kieszeni "minimalną krajową", a sam musi utrzymać mieszkanie w wielkim mieście? Dowiedz się więcej, słuchając nagrań audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Zacznij oszczędzać nim będzie za późno!

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2012 13:09
- Polacy mało oszczędzają, gdyż optymistycznie patrzą w przyszłość. Niestety rzeczywistość z reguły nie okazuje się tak dobra jak nasze założenia – mówił w Czwórce Paweł Majtkowski, który doradzał jak zacząć odkładać pieniądze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy nie oszczędzają, ale "jakoś to będzie"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 12:32
Z badań, przeprowadzonych przez Instytut Homo Homini wynika, że aż 99 proc. Polaków nie ufa ZUS-owi i uważa, że na emeryturę dużo skuteczniej da się zaoszczędzić bez pomocy tej instytucji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszczędzanie byłoby prostsze, gdyby nie…

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 18:00
Jest kryzys, więc trzeba oszczędzać. W teorii robią to wszyscy, ale w praktyce bywa z tym różnie. Jak gromadzić pieniądze skutecznie, nie narażając się przy tym, na obniżenie standardu życia?
rozwiń zwiń