Budapeszt: miasto dziesięciu mostów

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 18:13
Słuchaczom Czwórki Węgry kojarzą się z kulinariami, czyli na przykład z ostrą papryką, a także z… basenami. Ale jest to także miasto, w którym znajduje się 10 wyjątkowych mostów, oraz drugie po londyńskim, najstarsze metro na świecie.
Audio

- Wśród dziesięciu mostów, nad przepływającym przez Budapeszt Dunajem, dwa są kolejowe, a po ośmiu można poruszać się pieszo bądź autem - wymienia Bożena Hirling, dyrektor Narodowego Przedstawicielstwa Turystyki Węgierskiej. - Wszystkie są wyjątkowe i bardzo piękne.

Według ekspertki, która na stałe mieszka w Budapeszcie, najbardziej urokliwą przeprawę przez Dunaj gwarantuje Most Elżbiety, czyli cesarzowej Sissi. Jest to także najstarszy most w tym mieście.

- Kolejny jest Most Łańcuchowy, czyli Most Széchenyi'ego, który został oddany do użytku w 1849 roku - opowiada Hirling. - Niestety w czasie drugiej wojny światowej wszystkie mosty w Budapeszcie uległy zniszczeniu. Dopiero potem powoli je odbudowano.

Poznaj najciekawsze zakątki świata <<<

Panoramę Pesztu, czyli jednej ze stron miasta, turyści podziwiać mogą ze Wzgórza Zamkowego. - Druga strona miasta, czyli Buda, jest bardziej górzysta - tłumaczy Hirling. - Niektórzy są zdania, że Budapeszt ma położenie jeszcze piękniejsze niż Wiedeń.

Poza tym to właśnie tutaj znajduje się drugie, po londyńskim, najstarsze metro na świecie. Ma 117 lat i jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dowiedz się więcej o tym, co warto zobaczyć, będąc w Budapeszcie, słuchając nagrań rozmów ze studia Czwórki, z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Czerwona dzielnica Pragi, czyli... czeski Bronx

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 20:00
Praga to miasto, w którym była już pewnie większość z nas. Nie jest bowiem daleko. Niewielu jednak wie, że w jednej z dzielnic – Žižkovie, jest najwięcej knajp na metr kwadratowy w całej Europie. Tylko na ulicy Bořivojovej - 23.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosjanie mają swoją Częstochowę

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 16:00
Myśląc o wyjeździe do Rosji, marzymy by odwiedzić Moskwę, ale ten kraj ma jeszcze wiele innych pięknych miast, choćby te ze Złotego Pierścienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dania: "Dogma" kontra "Gang Olsena"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 19:19
Te dwa filmowe fenomeny zdobyły popularność właściwie na całym świecie. - Dania zdecydowanie powinna się jednak kojarzyć bardziej z "Gangiem Olsena" - zapewnia Bogusława Sochańska z Duńskiego Instytutu Kultury.
rozwiń zwiń