Mirosław Pęczak: następny bunt generacyjny będzie na światową skalę

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 16:10
Od lat młode pokolenia są tymi straconymi. Przypina im się różne etykietki, które mają je zdefiniować, ale wnioski są takie same: leniwi, próżni, bez ambicji i przyszłości.
Audio
  • Socjolog kultury Mirosław Pęczak oraz słuchacze Czwórki dyskutują o pokoleniowych więziach
  • Kasia Tarnopolska sprawdziła jak młode pokolenie definiuje samych siebie

 - Do niedawna spotykałem się z poglądami, że współczesna młodzież nie chce działać i jest apatyczna, bierna, niezainteresowana - mówi dr Filip Iłkowski ze Studium Badań Ruchów Społecznych - Z drugiej strony jest coraz więcej aktywnych osób, związanych m. in. z Ruchem Oburzonych. Oni protestują w sprawach socjalnych i w trosce o własną przyszłość. To zjawisko pojawia się także u nas i na pewno nasili się w momencie ekonomicznego załamania. Ale na razie są to zaledwie odpryski tego, co się dzieje w świecie i nie sądzę, żebyśmy mogli mówić o jakimś nowym ruchu społecznym. Samo konto na facebooku nie sprawia, że człowiek staje się społecznie zaangażowany.

W socjologii termin "pokolenie" określa grupę osób, która zwłaszcza ze względu na podobny wiek, doświadczyła jakiegoś szczególnego wydarzenia lub wydarzeń. Tymczasem socjolog kultury Mirosław Pęczak twierdzi, że u dzisiejszych 20 - 35-latków nie ma wyraźnie zaznaczonej więzi pokoleniowej: - W Polce o takiej więzi decydowały m. in. ustrojowa transformacja oraz okoliczności cywilizacyjne, czyli upowszechnienie się internetu. Dziś nie mamy do czynienia z jednym przeżyciem pokoleniowym. Nie wiem, czy mamy w ogóle jeszcze jakieś wspólne przeżycia, bo polskie społeczeństwo mocno się indywidualizuje. Ale pocieszające jest to, że badania naukowców z SWPS dowiodły, że młody człowiek aktywny w internecie ma także bujne życie towarzyskie poza siecią.

Nagranie z całej "pokoleniowej" dyskusji, która toczyła się w audycji "4 do 4" znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu.

kul

Zobacz więcej na temat: internet młodzież toczeń
Czytaj także

Komu przeszkadza pani z pietruszką?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 08:00
Wysokie koszty utrzymania, ograniczone kompetencje i niska efektywność to powody, dla których coraz więcej Polaków chce likwidacji straży miejskiej. Czy rzeczywiście nam się to opłaci, dyskutowaliśmy w "audycji 4 do 4".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogniu, krocz ze mną...

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 06:05
- Pierwsze podpalanie pamieta się bardzo długo - mówią Aleksandra Olszewska oraz Julian Waglewski - przedstawiciele grupy kuglarskiej Nocturn, którą można spotkać na warszawskiej starówce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Student się wije przy Mandarynie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 16:30
Kiedyś kluby studenckie były dla elit. Dziś kultura studencka jest już w mainstreamie i właśnie ociera się o nurt plebejski. Czy współczesny żak naprawdę przedkłada twórczość Weekendu nad wersy Kazika Staszewskiego?
rozwiń zwiń