Sri Lanka - miejsce, gdzie słonie są szczęśliwe

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 08:00
Sri Lanka od wieków znana jest nie tylko z aromatycznych herbat, ale również z tego, że na jednego człowieka przypada tam… najwięcej słoni na świecie. Posłuchaj, jak tamtejsi mieszkańcy opiekują się tymi dostojnymi zwierzętami.
Audio
  • Życie słoni na Sri Lance - materiał Katarzyny Kornet
Mycie słonia w szpitalu na Sri Lance
Mycie słonia w szpitalu na Sri LanceFoto: Katarzyna Kornet

Sri Lanka, znana wcześniej jako Cejlon, to miejsce szczególnie ważne dla… słoni. To tu bowiem mieści się instytucja The Millenium Elephant Foundation, która opiekuje się m.in. znajdującym się pod gołym niebem szpitalem dla słoni. – Tylko dziś przywieziono do nas na leczenie trzy chore słonie – opowiada jeden z pracowników szpitala. – Trzeba im podać lekarstwa, a koszty takich zabiegów pokrywane są z biletów, które kupują turyści, by oglądać nasze słonie.

Najwięcej zwierząt trafia do The Millenium Elephant Foundation z ranami stóp, ale zdarzają się także przypadki niestrawności i innych przypadłości żołądkowych. – Mieszkają tu także zdrowe słonie. Turyści mogą je sami szorować – mówią pracownicy fundacji. – Nie szczotką oczywiście, ale kawałkiem kokosa. To naprawdę niezła frajda.

Opiekunowie słoni wypracowali sobie specjalny język do komunikowania się z tymi zwierzętami, np. słowo "dah", oznacza "idź do przodu".

Dowiedz się więcej o tym niezwykłym miejscu i jego pacjentach, oraz posłuchaj, jak pracownicy porozumiewają się z tymi inteligentnymi ssakami, klikając w załączony plik dźwiękowy. Obejrzyj także galerię zdjęć autorstwa naszej reporterki Katarzyny Kornet.

Na audycję "4 do 4" zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, już po godz. 13.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia słoń

Czytaj także

Ekoskutery zawładną miastem?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 18:52
Producenci prześcigają się w tworzeniu hybrydowych silników, elektrycznych samochodów. Przyszedł czas na skutery! Przesiadamy się więc na tańsze w użytkowaniu jednoślady. Tylko czy naprawdę można na nich zaoszczędzić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terror czy seks w imię ekologii?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2012 10:00
Kontrowersyjne akty, amatorskie porno, brutalne filmy z ubojni, czyli wszystkie chwyty dozwolone w obronie Matki Ziemi. Posłuchaj dyskusji o cienkiej granicy między ekologią i ekoterrorem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń