Pokolenie wykluczonych bez szans na dobry start

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 18:00
- Wszystko wskazuje na to, że wielu młodych ludzi będzie miało gorszą sytuację materialną niż ich rodzice - ocenia prof. Maria Jarosz.
Audio
  • Przyszłość młodego pokolenia Polaków nie rysuje się w kolorowych barwach/"4 do 4” (Czwórka)
Pokolenie wykluczonych bez szans na dobry start
Foto: sxc.hu

Gościem audycji "4 do 4” była socjolog pracująca w Instytucie Studiów Politycznych PAN, gdzie kieruje Zakładem Przemian Społecznych i Gospodarczych - prof. Maria Jarosz. Jest ona autorką i redaktorem 30 książek oraz około 300 studiów i artykułów naukowych opublikowanych w siedemnastu krajach Europy i świata; niedawno wydała książkę "Polskie bieguny. Społeczeństwo w czasach kryzysu”.

Czy z obecnymi dwudziestolatkami, o których nie raz mówi się, że są przedstawicielami pokolenia wykluczonych, jest aż tak źle? Jak tłumaczyła prof. Maria Jarosz, obecnie młodzi ludzie po studiach, ale nie tylko, spodziewają się, że będą mieli sytuację materialną i społeczną lepszą od swoich rodziców, gdyż "tak było zawsze”. - Ale wszystko wskazuje, że większość młodych ludzi czeka  sytuacja gorsza od rodziców. O awansie społecznym trudno będzie w ogóle mówić. Najgorzej jednak będą mieli ci z grupy "urodzonych wykluczonych” - oceniała prof. Jarosz.

Jej zdaniem niektóre dzieci są w dużym stopniu zdeterminowane przez daną "sytuację, miejsce, czas” - są z góry wykluczone. To dzieci rodziców biednych, niewykształconych i mieszkających w małych miasteczkach albo na wsi. Człowiek urodzony w takiej rodzinie chodzi do gorszych szkół, w domu nie ma tradycji czytania książek, zdobywania i poszerzania wiedzy, ale też komputerów. Prof. Maria Jarosz podkreślała, że obecna sytuacja nie jest jedynie specyfiką kryzysu, trwa od dłuższego czasu.

Zwracała też uwagę, że w okresie PRL-u należało wykształcić szybko dużo młodzieży, dlatego przyznawano dodatkowe punkty za pochodzenie. Teraz jednak wydaje się, że mamy za dużo wykształconej młodzieży, dla której brakuje odpowiednich stanowisk. Czy ponowne wprowadzenie takich punktów pomogłoby poszkodowanej młodzieży? Zdaniem prof. Maria Jarosz – zdecydowanie nie. Takie osoby "nigdzie się nie dostaną”, co najwyżej trafią na studia płatne, a są one gorsze. Pozostanie im jedynie świadectwo, że je ukończyły i nic więcej. Niewiele zmieni to w ich życiu i nie wpłynie zasadniczo na przyszłość.

Jak więc zmienić tę sytuację? O tym w dźwięku.

pp

Czytaj także

Młodym nie wystarcza płaca minimalna

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 12:43
Z badania firmy Deloitte wynika, że 55 proc. młodych Polaków ocenia sytuację na rynku pracy jako złą. Nie przekłada się to jednak na skromniejsze oczekiwania względem pracodawców. W pierwszej pracy młody Polak chce zarabiać 2,8 tys.zł
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokolenie Y - nie tak miał wyglądać ich start w dorosłość

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 13:47
Dla tej generacji zderzenie z rynkiem pracy okazało się bardzo bolesne. Często mówi się, że to pokolenie stracone, przegrane, zmarnowane, złamane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rząd postawił krzyżyk na młodych. Tnie pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 10:47
Rząd nie radzi sobie z bezrobociem wśród młodych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Największym problemem jest kwestia szkolnictwa zawodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe oblicze amerykańskiej Polonii

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 11:08
Dobrze wykształceni profesjonaliści i ludzie sukcesu – w stanie Connecticut rozpoczęła się konferencja z udziałem młodych przedstawicieli polskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń