Demon poprawności językowej

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 15:50
- Nie w metodzie, ale w motywacji tkwi tajemnica poznania innego języka - mówi Grzegorz Śpiewak, nauczyciel języka angielskiego.
Audio
  • Grzegorz Śpiewak mówi o nauce języka angielskiego (4 do 4/ Czwórka).
Demon poprawności językowej
Foto: Glow Images/East News

- Każdy z nas powinien mieć świetnie opanowany język ojczysty. Angielski, czyli język komunikacji międzynarodowej, należy znać na bardzo dobrym poziomie, a dodatkowo warto uczyć się języka przybranego, zwanego "własnym" – teorię intelektualistów europejskich przywołuje Anna Grabowska, redaktor naczelna czasopisma "Języki Obce w Szkole".
Żeby doskonale opanować obcy język trzeba mieć talent i predyspozycje, ale by posługiwać się nim na co dzień wystarczą chęć i motywacja.
- Wiele osób to ofiary stawiania sobie wygórowanych celów, błędnego myślenia. Sądzą, że jeśli nie mają szans, by mówć perfekcyjnie, to nie warto się uczyć - mówi dr Grzegorz Śpiewak, nowojorska uczelnia New School.
Pojęcie tradycyjnej normy językowej uległo zmianie. W tej chwili warto mówić z dowolnym akcentem, niż nie mówić wcale.
- W obecnej chwili angielskim posługują się około dwa miliardy ludzi. 75 proc. z nich, to nie są rdzenni użytkownicy. Nie ma czegoś takiego jak standardowa odmiana angielszczyzny. Nią posługuje się około 4 proc. Brytyjczyków. Dlatego nie powinniśmy mieć oporów, żeby mówić - twierdzi Grzegorz Śpiewak.
Rada Europy podkreśla, że wśród wielu sprawności językowych, bardzo ważna jest umiejętność interakcji.
- W hipotetycznej sytuacji, gdy podczas podróży próbujemy znaleźć drogę, najważniejsza jest umiejętność skomunikowania się. W takich okolicznościach wszystkie demony poprawności językowej umkną - zapewnia gość audycji "4 do 4" w Europejskim Dniu Języków Obcych.

jl

Czytaj także

Jak uczyć się języków obcych? Konferencja "Motywacja w edukacji językowej"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 12:41
-Przy nauczaniu języków obcych często ignorujemy wiedzę o działaniu ludzkiego mózgu, co sprawia, że nauczanie jest bezowocne - mówiła dr Marzena Żylińska podczas konferencji "Motywacja w edukacji językowej", zorganizowanej w Warszawie w ramach Europejskiego Dnia Języków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie bój się mówić w obcym języku

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 11:11
- Języki obce dają nam przepustkę do tego, żeby wyjść na zewnątrz i zacząć myśleć międzynarodowo. Gdybyśmy znali tylko polski to bylibyśmy ograniczeni terytorialnie - mówi Mateusz Grzesiak, nauczyciel języków obcych.
rozwiń zwiń