Papieros to nie jest elegancki gadżet

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 18:50
- Palenie, nawet jednego papierosa dziennie, w sposób istotny uszkadza drogi oddechowe i przyczynia się do zwiększenia ryzyka różnych chorób odtytoniowych - mówi lekarz, Konstanty Radziwiłł. - Im więcej palimy, tym większe jest to ryzyko.
Audio
  • Konstanty Radziwiłł, lekarz, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej opowiada o zgubnych skutkach palenia papierosów (Czwórka/4 do 4)
Papieros to nie jest elegancki gadżet
Foto: Glow Images/East News

Papierosy "slimy" mają zostać na rynku, mentole mają zniknąć ze sprzedaży za 8 lat - to najnowsza wersja dyskutowanej w Parlamencie Europejskiej nowej dyrektywy tytoniowej. Przepis ten zakłada też zwiększenie rozmiaru ostrzeżeń o szkodliwości palenia do 65% powierzchni opakowania i wprowadzenie ostrzeżeń obrazkowych. Producenci nie będą mogli też tworzyć opakowań nawiązujących swoim wyglądem do kosmetyków czy cukierków.

Konstanty Radziwiłł, lekarz i wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, uważa, że każde działanie na rzecz ograniczenia palenia papierosów wśród obywateli jest przydatne.
- Z powodu palenia papierosów w Polsce ginie rocznie około 70 tysięcy osób, a w Unii Europejskiej około 700 tysięcy, na świecie są to miliony ludzi - mówi lekarz. - Obok tych, ktorzy umrą, są miliony, którzy chorują z tego powodu. I to nie jest do końca ich prywatna sprawa - dodaje.

Skutki palenia papierosów są zastraszające. Palacze umierając osierocą swoich bliskich. Gdy chorują, koszty ich leczenia są bardzo wysokie, a za to płacimy my wszyscy. Gość Czwórki zauważa, że palenie to plaga, dotycząca ogromnej liczby osób.

Fajny design paczek papierosów przyciąga młodych. W ostatnich latach możemy zaobserwować zrównanie między płciami - kobiety sięgają po papierosy niemal tak często, jak mężczyźni. Już 12-13-letnie dziewczynki zaczynają palić. - To są dzieci, które mało myślą na temat swojej przyszłości - mówi gość Czwórki. - Dziś dwunastoletniemu dziecku trudniej jest kupić alkohol niż papierosy - dodaje.
Konstanty Radziwiłł zaznacza, że by rzucić palenie wystarczy tylko chęć rzucenia. Podkreśla, że warto podejmować to wyzwanie, gdyż statystycznie dopiero 7 próba rezygnacji z palenia papierosów jest skuteczna. Lekarz odradza posiłkowanie się e-papierosami, gdyż ich działanie nie jest sprawdzone, może prowadzić do zastąpienia jednego nałogu, innym. Dużo lepiej, szukając pomocy przy rzuceniu palenia, zdecydować się na sprawdzone środki farmaceutyczne polecane przez lekarzy i dostępne w aptekach.
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka zdrowie
Czytaj także

Nadwaga - plaga wśród dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 13:23
Coraz większa liczba młodych Polaków ma problem z nadwagą. Nadmierna masa ciała częściej występuje u chłopców, jedynaków i wśród dzieci z dużych miast - alarmują eksperci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwolnienie lekarskie jest opłacalne dla pracownika i pracodawcy

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 10:21
Większość Polaków deklaruje, że nie ma czasu na chorowanie. Katar, kaszel, gorączka, złe samopoczucie nie powodują, że zostajemy w domu, a to błąd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pigułka antykoncepcyjna - więcej plusów niż minusów

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 10:00
Pojawiła się w latach 50., spowodowała wielką rewolucję, ale do dziś potrafi wzbudzać dużo emocji. W Światowy Dzień Antykoncepcji postanowiliśmy zmierzyć się z faktami i mitami związanymi z pigułką antykoncepcyjną.
rozwiń zwiń