Transplantacja to dar życia

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 09:00
Większość osób nie zna prawa regulującego procesy transplantacyjne. W dyskusjach często odwołujemy się do mitów, obaw, a nie faktów, które w Polsce są regulowane bardzo restrykcyjnie przestrzeganą ustawą.
Audio
  • Dr Andrzej Chmura wyjaśnia na czym polega transplantacja (4 do 4/ Czwórka).
Zgodnie z polskim prawem tylko dwie grupy zawodowe: lekarze i pielęgniarki mogą stosować klauzulę sumienia
Zgodnie z polskim prawem tylko dwie grupy zawodowe: lekarze i pielęgniarki mogą stosować klauzulę sumienia Foto: Glow Images/East News

- Lekarz leczący ciężko chorego, może powziąć podejrzenie o śmierci mózgu, ale to nie przesądza, o tym, że człowiek uznany jest za zmarłego. W takich sytuacjach powoływana jest komisja, której lekarze realizują założenia opracowane przez najwybitniejszych fachowców w Polsce - wyjaśnia Prof. dr hab. n. med. Andrzej Chmura, Chirurgia ogólna, Transplantologia kliniczna, Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus.Lekarze orzekają w oparciu o wyniki wieloletnich badań i w odwołaniu do współczesnej wiedzy medycznej. Nie tylko w Polsce ale i na całym świecie.

- Polskie prawo jest bardzo restrykcyjne. Tworzy zapory, które uniemożliwiają jakąkolwiek interpretację niezgodną z jasno określonymi wytycznymi - zapewnia dr Andrzej Chmura. Wszystkie działania lekarzy są obwarowane zasadami stworzonymi przez wybitnych specjalistów, które pierwotnie miały na celu szybką ocenę stanu zdrowia pacjenta, żeby niepotrzebnie nie leczyć zwłok. Żadne z działań nie może pogorszyć stanu chorego. Dr. Andrzej Chmura podkreśla, że badania wykonuje się po to, by wiedzieć na pewno. Po przeprowadzeniu testów, kiedy wszyscy nie mają wątpliwości, podpisywany jest protokół o śmierci mózgu. Zmarły staje się potencjalnym dawcą i dopiero wtedy sprawdza się w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów czy dana osoba zastrzegła brak zgody na pobranie organów.
Gość Krzysztofa Grzybowskiego twierdzi, że dyskusja na temat transplantologii, jest możliwa pod warunkiem, że posługujemy się prawidłowymi definicjami. Często mylony stan śpiączki i śmierć mózgu to są dwa kompletnie różne stany. Nieumiejętność nazywania pewnych procesów życiowych uniemożliwia uczciwą dyskusję.
- Informacje o przebiegu transplantacji nie można przekazywać w atmosferze skandalu. Gdybyśmy wprowadzili edukację w tym zakresie, media popełniałyby mniej błędów, a każdy z nas mógłby świadomie podjąć decyzję, czy chce pomóc innym. Ponieważ my, lekarze, chcemy skutecznie leczyć i ratować życie - podkreśla gość audycji "4 do 4".

jl

Zobacz więcej na temat: Czwórka medycyna zdrowie

Czytaj także

Akupunktura - igły wcale nie są takie straszne

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 12:00
Pierwsze skojarzenie ze słowem "akupunktura" to oczywiście igły. I choć może się wydawać, że to bardzo bolesna metoda leczenia – wcale tak nie jest. Prawidłowe posługiwanie się tymi igłami wcale nie przysparza bowiem cierpień pacjentowi, a za to może zdziałać cuda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tabletka nie pomaga tak, jak drugi człowiek

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 18:18
- Używam stabilizatorów, bo choroba wyłączyła moje ręce z normalnego funkcjonowania. Podniesienie kubka herbaty jest niemożliwe. Nie robię zakupów, bo nie jestem w stanie ich udźwignąć - mówi osoba chora na reumatoidalne zapalenie stawów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepić się, czy nie szczepić?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 13:30
Polacy niechętnie szczepią się przeciwko grypie. W ostatnim czasie liczba osób zaszczepionych spadła z 5-6 proc. do 3,75 proc rok temu. Odstraszają nas doniesienia o nieskuteczności szczepionek.
rozwiń zwiń