Chcesz odnieść sukces? Najpierw staw czoła porażkom!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 10:30
- Żeby wynieść jakąś nauczkę z porażki, trzeba po prostu przyznać się do tego, że się ja poniosło - przekonuje dr. Paweł Fortuna, autor książki "Pozytywna psychologia porażki" i laureat nagrody miesięcznika "Charaktery".
Audio
  • Psycholog Paweł Fortuna radzi jak z cytryny zrobić lemoniadę czyli porażkę przekuć w sukces (Czwórka/4 do 4)
Refleksja po porażce jest niezbędna, żeby drugi raz nie popełnić tego samego błędu
Refleksja po porażce jest niezbędna, żeby drugi raz nie popełnić tego samego błędu

Zgodnie z ideologią sukcesu, a w takim świecie żyjemy, potknięcia nie są wskazane, a porażka to temat tabu. Ale o naszej wielkości nie decyduje to, czy upadamy, ale to, jak się podnosimy i czy potrafimy z tego wyciągnąć wnioski.

- Bezrefleksyjne porażki do niczego nie prowadzą - twierdzi Paweł Fortuna. - Najlepszy przykład to słynne "nic się nie stało" śpiewane po każdym meczu. Jeżeli już się coś zawaliło, należy po prostu stawić temu czoła. I nie roztrząsać tego w kategoriach "jestem do niczego", tylko "tym razem nie wyszło, warto dowiedzieć się dlaczego".

Bo porażki, jak nic innego, w wytrącają nas z życiowej równowagi, wzbudzają trudne emocje i blokują dalszą aktywność. Dlatego trzeba umieć sobie z nimi radzić.

- Warto też pamiętać, że bez porażek trudno mówić o sukcesie - kontynuuje rozmówca Krzyśka Grzybowskiego. - Co więcej zestawienie "klęska" i "sukces" wcale się nie gryzą, a wszystko zależy od perspektywy naszego spojrzenia. Te dwa pojęcia nie wykluczają się wzajemnie, tylko informują o wyniku jaki udało nam się uzyskać.

Autor książki przekonuje także, że porażka to doskonała informacja zwrotna, umożliwiająca zweryfikowanie celów życiowych i sposobów ich realizacji, a także jakości relacji z bliskimi osobami, od których oczekujemy wsparcia.

- W psychologii biznesu obowiązuje teoria mówiąca, że jeśli ktoś chce szybko odnieść sukces, musi jak najszybciej doświadczyć ważnych porażek - opowiada gość "4 do 4". - Nie możemy jednak czekać na sam fakt, że popełnimy błąd. Bo taki fakt wcale nie uczyni nas bardziej dojrzałymi i doświadczonymi, tak jak posiadanie biblioteki nie zrobi z nikogo mędrca. Najważniejsze jest to, co my z tego wyniesiemy. Powtarzanie ciągle tych samych błędów, które prowadzą do kolejnych porażek wcale dobrze o nas nie świadczy. Klęska ma pobudzać do refleksji nad życiem. Dzięki temu może ono stać się przyjemniejsze, bardziej zaangażowane i przepełnione sensem.

kul

Psycholog
Psycholog Paweł Fortuna w studiu Czwórki


Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Chamstwo nie jest receptą na sukces w życiu

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 17:12
- Buduj siebie, używaj różnych sposobów, żeby pokazać kim jesteś i co potrafisz zrobić, a nie pustego chamstwa i złości, za którymi nic nie ma - mówił w Czwórce Wojciech Kreft, psycholog i doradca zawodowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatnia diabielska noc, czyli przepis na wieczór panieński

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 13:00
Powinien być dobrze przygotowany, bo już do końca życia ma nam się kojarzyć się z utratą wolności. Fajnie by było zrealizować scenariusz z "Kac Vegas" albo filmu "Druhny"; na co dzień jednak wieczory kawalerskie przebiegają mniej burzliwie. I bez Mike Tysona...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: komplementy są ważne

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 07:00
- Ludzie są słabi w ocenianiu tego, czy są w czymś dobrzy, czy nie. Dlatego trzeba im to mówić - mówi w Czwórce Miłosz Brzeziński. - Komplementowanie innych to bardzo ważna część relacji międzyludzkich.
rozwiń zwiń