Kierowcy dużych samochodów wcale nie mają łatwo

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 14:08
Nikt ich nie chce np. wpuszczać przed siebie, bo ogranicza widoczność – tłumaczyła w audycji "Pod Lupą" Katarzyna Frendl z portalu motocaina.pl.
Audio

Prowadzenie dużego samochodu wymaga nie lada umiejętności. - Ciężarówka, autobus, czy TIR z przyczepą potrzebują nie tylko więcej miejsca do wykonywania manewrów, ale i doskonałych umiejętności kierowcy - podkreślała w rozmowie z Justyną Dżbik Katarzyna Frendl z portalu motocaina.pl.

Pomimo ostatnich doniesień dotyczących kontrowersyjnych kursów na prawo jazdy dla adeptów szkół nauki jazdy należy pamiętać, że kierowca ciężarówki wcale nie ma łatwo na drodze. Nikt go nie chce wpuścić przed siebie, bo ogranicza widoczność, a wielu kierowców "cierpliwie" stojąc na skrzyżowaniu i "puszczając" samochód ciężarowy, tak naprawdę utrudnia mu wykonanie manewru.

– W mieście przejeżdżając przez duże skrzyżowanie przerzuca się w międzyczasie nawet osiem biegów, co jest bardzo męczące dla kierowcy – zauważa dodatkowo gość Czwórki.

Na szczęście technologia idzie do przodu i obecnie już coraz mniej zadań będzie należało do osób prowadzących pojazd. – Teraz w środku mamy jakby joystick – dźwignię zaprogramowaną tak, by np. podjeżdżając pod górkę skrzynia sama dobierała bieg, żeby zużywać jak najmniej paliwa -  tłumaczy Katarzyna Frendl.

Pomimo niewątpliwych trudności związanych z jazdą ciężarówką wiele osób nie wyobraża sobie innej pracy. Również kobiety!

– Ten zawód jest bardzo ciężki i należy się tym kierowcom szacunek – podsumowuje Katarzyna Frendl.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie prawo jazdy jest potrzebne, by jeździć ciężarówką, a także m.in. ile kosztuje kurs prawo jazdy na ciężarówkę  – posłuchaj fragmentu audycji "Pod Lupą". Dźwięk znajduje się w ramce po prawej stronie.


KaW

Zobacz więcej na temat: Justyna Dżbik kawa paliwa
Czytaj także

Motoryzacyjny wypas

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2010 11:32
Otwieranie auta kartą zbliżeniową, czujniki wykrywające zmęczenie kierowcy czy też system automatycznego parkowania – o rozwiązaniach ułatwiających życie kierowcom mówiła w Czwórce Katarzyna Frendl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katalog grzechów polskich kierowców

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 16:52
Wyprzedzanie na trzeciego, jazda po pijaku i brawura – to, zdaniem dziennikarki motoryzacyjnej Katarzyny Frendl, typowe grzechy polskich kierowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dowieźć narty na stok

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 17:03
Najlepszym rozwiązaniem dla zmotoryzowanych amatorów białego szaleństwa jest bagażnik dachowy – ocenia gość Czwórki.
rozwiń zwiń