Filmowa kuchnia. Na ekranie od lat króluje włoska pasta

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 14:00
Czasy, w których bohaterowie trzymają w rękach puste kubki dawno za nami. Na ich stołach lądują prawdziwe dania. Czym zajadają się na srebrnym ekranie? I czy te potrawy da się odtworzyć w domu?
Audio
  • Kulinaria na srebrnym ekranie. Niebieska zupa Bridget Jones i steki od „Chłopców z ferajny” (Sobotologia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jednym z najpopularniejszych filmowych dań jest włoska pasta. Podawane na dziesiątki różnych sposobów danie zyskało ogromną popularność dzięki kreskówce Disneya z lat. 50. Co ciekawe autor "Zakochanego kundla" omal nie wyciął kultowej sceny w restauracji, ponieważ uznał ją za... mało romantyczną.

Klasyczne spaghetti bolognese, specjał włoskiej diaspory z Nowego Jorku pojawiło się również w ekranizacji powieści Maria Puzo "Ojciec chrzestny". Jak mówił z Adrian Ordakowski, rekonstruktor kulinarny z Muzeum Pałacu w Wilanowie wątek kulinarny pojawił w scenariuszu na wypadek, gdyby film okazał się komercyjną klapą. - Coppola postanowił umieścić ten przepis, bo nie był pewien, czy produkcja okaże się sukcesem. Jak mówił: jeśli film się nie powiedzie, ludzie będą mieli przepis na dobre spaghetti.

Jak przygotować to danie? 

Czosnek przesmażamy na oliwie, sos przygotowujemy z pomidorów lub pulpy pomidorowej. Na sam koniec dorzucamy klopsiki, lub kiełbaski. Sekretem Clemenza jest dodanie do sosu czerwonego wina. 

Jak przygotować spaghetti z "Zakochanego kundla"? Czym to danie różni się od przepisu z filmowej trylogii Francisa Forda Coppoli? W audycji mówiliśmy też jak przyrządzić ratatouille jak z animacji studia Pixar, przyrządzaliśmy też steki wg przepisu "Chłopców z ferajny" i sprawdzaliśmy, jak smakuje zupa z porów Bridget Jones. Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Joanna Niczyj (Bahama Films), Adrian Ordakowski (rekonstruktor kulinarny z Muzeum Pałacu w Wilanowie)

Data emisji: 7.12.2019

Godzina emisji: 9.22

ac/kd

Czytaj także

Foodpairing - kunsztowne kompozycje smaków

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 12:50
Czekolada ze śledziem lub kawiorem, kalmary ze sfermentowanymi jabłkami i pomidory w pomarańczach. Niebanalne połączenia stały się znakiem rozpoznawczym modnej kuchni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wigilia wege: bez ryb, ale z barszczem i ciastem

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 12:40
Pierogi, grzyby, bigos, barszcz z uszkami czy ciasta - wszystkie te świąteczne potrawy można przygotować bez użycia składników pochodzenia zwierzęcego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostra jazda, czyli... Dzień Pikantnych Potraw!

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 16:45
W Dniu Pikantnych Potraw sprawdziliśmy, dlaczego właściwie papryka jest ostra i jak złagodzić uczucie palenia w ustach, gdy zjedliśmy coś mocno doprawionego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nestor Grojewski. Mistrz włoskiej kuchni łączy kino i kulinaria

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 13:04
Karmił m.in. Cameron Diaz, Matta Damona i Leonarda DiCaprio. Był osobistym kucharzem Martina Scorsese. Po wielu latach spędzonych we Włoszech, Nestor Grojewski wrócił do Polski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nestor Grojewski, czyli osobisty kucharz gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 17:55
Jak to jest gotować dla Martina Scorsese i Cameron Diaz? Co gwiazdy lubią najbardziej? O tym (i nie tylko o tym!) opowiada Nestor Grojewski, czyli polski kucharz zagranicznych gwiazd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Luciano Pavarotti - kochał operę i włoską pastę

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 14:40
- Luciano Pavarotti pochodził z Modeny, z regionu Emilia-Romania, który uchodzi za kulinarne serce Włoch. Był miłośnikiem makaronów, ale tych najprostszych. Dostępnych dla wszystkich - opowiada krytyczka filmowa i italianistka Anna Osmólska-Mętrak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychokulinarne szkice w "Książce kucharskiej Zygmunta Freuda"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 17:13
Zastnawialiście się kiedyś nad filozofią jedzenia? Autorzy książki "Książka kucharska Zygmunta Freuda" James Hillman i Charles Boer udowadniają, że odpowiedni dobór składników wpływa nie tylko na naszą sylwetkę i kubki smakowe.
rozwiń zwiń