W jakich czasach chciałbyś żyć? Przeszłość kontra przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2022 12:19
Każdy z nas czasem marzy, by żyć w innych czasach. Od lat często wskazywaliśmy, że przyszłość to epoka, która nas interesuje. Przyciągała zagadkowością. Dziś coraz więcej młodych ludzi z sentymentem patrzy na przeszłość - co ciekawe, ciągnie ich tam kultura, kolor, muzyka, ale też brak internetu. 
Wspomnienia i opowieści o kolorowych latach 80. i 90. sprawiają, że wielu młodych ludzi chciałoby żyć właśnie wtedy.
Wspomnienia i opowieści o kolorowych latach 80. i 90. sprawiają, że wielu młodych ludzi chciałoby żyć właśnie wtedy. Foto: Pixabay.com/Jarmoluk/domena publiczna

Wielu młodych ludzi chciałoby się przenieść do przeszłości. Szczególnym sentymentem darzą lata 80. i 90., choć są też tacy, którzy myślą o średniowieczu czy epoce wiktoriańskiej. 

W Niemczech przeprowadzono badanie, profesjonalny sondaż internetowy, na zlecenie hamburskiej Fundacji Badań nad Przyszłością (Stiftung für Zukunftsfragen), należącej do koncernu British American Tobacco (BAT). Wynika z niego, że większość osób (56 procent) w wieku od 18 do 34 lat marzy, by przenieść się w przeszłość. Tylko 44 procent woli przyszłość. Marta Zinkiewicz zauważa, że to duża zmiana proporcji, gdyż jeszcze w 2013 roku 70 procent młodych ludzi marzyło o futurystycznym świecie, a jedynie 30 o zamierzchłych czasach. 

Przyszłość wciąż jest zagadkowa, tajemnicza, magnetyczna, ale to kolorowe lata 80. i 90. znane ze wspomnień rodziców przyciągają młodych

Czwórkowa reporterka postanowiła sprawdzić, czy młodzi Polacy też chcą cofnąć się w czasie, by żyć w innej epoce. Odpowiedzi, które usłyszała, mogą zadziwić - nie brakowało w nich wzmianki "chciałabym żyć w czasach bez internetu". Respondenci uważają, że w przeszłości panowała większa więź między ludźmi. - Teraz Instagram i inne portale społecznościowe pokazują taką zakrzywioną rzeczywistość. Kiedyś ludzie nie zwracali uwagi, czy ktoś jest chudy, czy nie, jak pięknie wygląda na zdjęciach, czy zdjęcia są przerobione, czy nie. Wszyscy żyli bez telefonów. Dzieciństwo było piękniejsze, spotkania bardziej doceniane - mówi jedna z ankietowanych. - Na spotkaniu nikt nie siedział przy telefonie. Ja od dziecka jestem wychowana z internetem, fajnie by było spróbować żyć 100 lat wcześniej - dodaje kolejna. 

Często wymieniane w sondażu lata 80., jako najlepszy czas do życia, przyciągają strojami z tamtych lat, muzyką, koncertami. Respondenci podkreślają, że świat nie był wtedy pełen mediów i technologii, przez co ludzie byli bliżej. 

Redaktorzy Czwórki przestrzegają jednak przed zbytnim demonizowaniem mediów społecznościowych. Zauważają, że niosą one ze sobą też korzyści, są oknem na świat, np. dają możliwość utrzymywania i pielęgnowania międzynarodowych przyjaźni. 


Posłuchaj
14:14 czwórka sobotologia 04.06.2022.mp3 Czemu młodzi marzą o przeszłości? (Sobotologia/Czwórka)

 

Wielu wydaje się, że świat dawnych lat był lepszy. Zdaniem Szymona Jaworskiego przy takim myśleniu łatwo wpaść w pułapkę idealizowania historii. Każda epoka ma swoje plusy, ale nie można zapominać o jej negatywnych stronach. Często miejsce, w którym nie byliśmy, czas, w którym nie żyliśmy, jawią nam się jako lepsze, trzeba pamiętać, że może być to złudne wrażenie. - Każde czasy są ciekawe. Fascynuje mnie przeszłość, ale nie chciałabym urodzić się w innej epoce - mówi respondentka Marty Zinkiewicz. - Czymś innym jest chęć przeniesienia się tam na chwilę, zobaczyć czy jest tak, jak w opowieściach, spotkać tych, którzy już odeszli, a czym innym życie tam - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Szymon Jaworski

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 04.06.2022

Godzina emisji: 09.24

pj

Czytaj także

Influencer. Gdzie nauczyć się tego "fachu"?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 12:20
Dla wielu młodych ludzi bycie influencerem to spełnienie marzeń. Kiedyś liczba lajków i followersów zależała od pomysłowości właściciela danego konta w mediach społecznościowych, ale także od szczęścia. Dziś tego, jak zostać influencerem, można nauczyć się w szkole albo na studiach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niebieskie strefy. Gdzie i jak żyją długowieczni?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 09:59
W długowieczności nie chodzi o to, żeby żyć 100 lat czy więcej, lecz o to, żeby długie lata przeżyć w szczęściu i zdrowiu. To właśnie łączy mieszkańców tzw. niebieskich stref, które rozsiane są po świecie. 
rozwiń zwiń