Trzy badaczki na tropie dzikiej natury

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 14:34
Tym razem w "Pasjonautach" odbyliśmy podróż w dzikie zakątki świata - z Izabelą Stachowicz do wenezuelskiej puszczy, natomiast z Dian Fossey i Jane Goodall do Afryki.
Audio
  • Poznajemy trzy "sprytne dziewczyny" badające dziką przyrodę (Pasjonauci/Czwórka)
W Wenezueli motyle podobno latają z prędkością F16. Jeden z nich nazywa się Errateina puellaastuta czyli sprytna dziewczyna. Został odkryty podczas wyprawy eksploracyjno-naukowej na Tramn Tepui
W Wenezueli motyle podobno latają z prędkością F16. Jeden z nich nazywa się Errateina puellaastuta czyli "sprytna dziewczyna". Został odkryty podczas wyprawy eksploracyjno-naukowej na Tramén Tepui Foto: Izabela Stachowicz/www.izolinia.pl

W pierwszej części audycji rozmawialiśmy z młodą polską biolożką Izabelą Stachowicz, która mieszka w Wenezueli. Zajmuje się tam pracą badawczą i tworzy swój doktorat, a jej pasją jest odkrywanie niezwykłych zwierząt. - W Wenezueli dzikie koty przechadzają się po lesie, a ja za nimi biegam i zakładam fotopułapki. W moim projekcie zajmuję się wpływem fragmentacji środowiska na ich populację - mówiła w Czwórce badaczka. 

Wenezuelska puszcza to raj dla pasjonatów dzikiej przyrody - kiedyś Izabela Stachowicz odkryła tam przypadkowo zupełnie nowy gatunek żaby. Badaczka opowiadała nam także o wyprawie na szczyt Tramén Tepui, gdzie można zaobserwować niezwykły przyrodniczy spektakl oraz o tym, dlaczego bardziej boi się mrówkojada niż jaguara.

Jak wygląda jej codzienne życie w Ameryce Południowej? Oraz dlaczego Indianie na początku nie darzyli jej zaufaniem? Tego dowiecie się z nagrania audycji, w której przyjrzeliśmy się także sylwetkom dwóch innych fascynujących badaczek: Dian Fossey, bohaterki filmu "Goryle we mgle", oraz zajmującej się szympansami Jane Goodall.

***

Tytuł audycji: "Pasjonauci"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Materiał: Dominika Kilmek

Gość: Izabela Stachowicz

Data audycji: 1.10.2016

Godzina audycji: 11.08

jsz/mz

       

Czytaj także

Noc Biologów - "Wiadro pełne życia" i Białowieża

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 14:05
26 ośrodków w całej Polsce i jedna noc, podczas której będzie można dowiedzieć się, jak zwierzęta spędzają zimę i o co chodzi w zamieszaniu wokół wycinki drzew w Białowieży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gośka Zdziechowska - współczesna doktor Dolittle

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 12:20
Karmiła misie koala, spędziła noc z gepardami, doskonale dogaduje się z wilkami, a podczas podróży do Brazylii zaprzyjaźniła się z jaguarem. Małgorzata Zdziechowska, polska doktor Dolittle, właśnie wydała książkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiosną zostań podglądaczem... ptaków!

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 17:02
By z bliska obserwować zachowania tych zwierząt, wcale nie trzeba wyjeżdżać na Bagna Biebrzańskie. - W samym parku skaryszewskim w Warszawie udało się naliczyć ok. 100 gatunków - mówi Katarzyna Groblewska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kłusownictwo w RPA. "Chodzi o bardzo duże kwoty"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 19:30
- Najczęściej chodzi o pieniądze, ale nie tylko... - mówiła Katarzyna Kołodziejczyk, Polka, która zmierzyła się z problemem kłusownictwa na terenie Rezerwatu Dzikich Zwierząt w RPA.
rozwiń zwiń