Mazurscy Kolumbowie. Kiedy kraina jezior stała się turystycznym hitem?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 16:24
Dzisiejsza "ArchiMapa" zabierze nas do krainy, w której w ubiegłym wieku, obok harcerskiej "Stokrotki", wybrzmiewały bałkańskie pieśni. To miejsce położone wśród łąk, lasów i jezior.
Audio
  • Magiczne Mazury. Kiedy stały się międzynarodowym kierunkiem turystycznym? (Pasjonauci/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: DariuszSankowski/Pixabay

- Wakacje na Mazurach pamięta każdy, kto w młodości należał do harcerstwa. Był to obowiązkowy punkt letnich obozów. Przyciągał nie tylko polskich skautów. Na Mazury przyjeżdżały rodziny z dziećmi, kolonijne wycieczki, a nawet grupy z zagranicy - relacjonował Mateusz Gołębiewski.

Co wyróżniało krainę polskich jezior na tle innych w drugiej połowie XX wieku? Dlaczego ten kierunek stał się jednym z najbardziej popularnych miejsc na turystycznej mapie Polski? Tego dowiemy się w kolejnym odcinku "Archimap", w którym m.in. wyemitowaliśmy fragmenty cyklów: "7 dni w kraju i na świecie" z 1962 r. i 1971 r. oraz "Wakacje na finiszu" z 1978 roku. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

W archiwach Polskiego Radia ukryte są niesamowite historie. Dzięki nagraniom stworzyliśmy dźwiękową mapę popularnych kurortów.  Sprawdzimy, czy nadal funkcjonują. Przeniesiemy się w czasie i zajrzymy do dawnych ośrodków wypoczynkowych i na najpiękniejsze dzikie plaże. Pośpiewamy przy ognisku, odwiedzimy Juratę i Hel, wyruszymy na spacer po bieszczadzkich szlakach. Opowiemy o koloniach, pracy kaowca, starych kinach i miejskich rozrywkach. W każdą sobotę, a audycji "Pasjonauci" po godz. 11.45.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Materiał przygotował: Mateusz Gołębiewski

Data audycji: 21.07.2018

Godzina audycji: 11.47

mat.pras./ac/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kortowo - kraina studenckiej szczęśliwości?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 17:45
Kortowo - tak nazywa się osiedle w Olsztynie, określane także mianem miasteczka uniwersyteckiego, w którym mieszczą się instytucje należące do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebo, woda, las... i tory motocrossowe - zapraszamy na Warmię

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 14:06
Warmia to nie tylko Olsztyn, ale znacznie mniejsze i równie piękne miejscowości, które mają mnóstwo do zaoferowania. Rezydencja biskupów w Lidzbarku Warmińskim to jedna z najpiękniejszych ceglanych warowni w Europie, ze względu na bezcenne malowidła nazywana "kolorowym zamkiem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

ArchiMapy: Krupówki - kulturalne serce polskich Tatr

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 18:19
W cyklu "Archimapy" odwiedziliśmy symbol Zakopanego. Słynny deptak, na którym dziś można kupić ciupagę, zjeść oscypek i zrobić zdjęcie z niedźwiedziem.
rozwiń zwiń