Twitcher - w podróży za ptakami

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 13:19
Samuel Sosnowski od lat "chodzi na ptaki", na swoim koncie twitchera ma już ponad 960 gatunków. Jego pasja to obserwacja, w której przede wszystkim wykorzystuje słuch. 
Ornitologia należy do najstarszych gałęzi zoologii i już w starożytności Arystoteles i Pliniusz opisywali ptaki. Dlatego warto się nią zainteresować (zdj. ilustracyjne)
Ornitologia należy do najstarszych gałęzi zoologii i już w starożytności Arystoteles i Pliniusz opisywali ptaki. Dlatego warto się nią zainteresować (zdj. ilustracyjne)Foto: frankie's/Shutterstock.com

shutterstock nornica 1200.jpg
Życie nornic jak rock'n'roll. "Wykorzystują je na maksa"

By spotkać przeróżne gatunki ptaków Samuel Sosnowski jest gotów spakować się i przejechać kilkaset kilometrów. Twitchersi to poszukiwacze ciekawych okazów. Za rekordzistę uważa się pewnego angielskiego ornitologa, który obserwował 9 z 10 tysięcy gatunków świata. 


Posłuchaj
15:53 czwórka pasjonauci 06.03.2021.mp3 Jak to jest być twitcherem opowiada Samuel Sosnowski (Pasjonauci/Czwórka)

Obserwacja ptaków gościowi Beaty Kwiatkowskiej zajmuje 360 dni w roku. "Chodzi na ptaki" z czystej ciekawości, by obserwować ich zwyczaje, gody, słuchać głosów, rozpoznawać je. - Ornitolog to osoba, która zajmuje się ptakami w sposób naukowy, bada ptaki, często jest związana z uczelnią. Ja się utożsamiam z tym światem, ponieważ angażuję się w różne działania badawcze, związane szczególnie z obrączkowanie ptaków - mówi Samuel Sosnowski. - Miałem możliwość dużo czasu spędzić na tej pracy w Polsce, ale też dwa miesiące robiłem to w RPA - dodaje.

Ornitologiem się czuję, ale to co mnie najbardziej interesuje w ptakach, to wielki spektakl migracji i to, że niektóre gatunki, ptaki przypadkowo przylatują do nas myląc kierunki przylotu Samuel Sosnowski 

Czytaj także:

Samuel Sosnowski wyjaśnia, że twitcher to osoba, która kolekcjonuje gatunki ptaków. - Twitcher chce zobaczyć ich jak najwięcej, a najlepiej wszystkie - opowiada. - W tym celu podróżuje, dużo czasu poświęca na planowanie takich wyjazdów - dodaje. - Ja też liczę gatunki, które widziałem. W Polsce jest to liczba 340 gatunków, w całej zachodniej palearktyce, czyli regionie ornitologicznym w którym żyjemy, jest to liczba 500 gatunków. Jeśli chodzi o świat to zbliżam się do pierwszego tysiąca gatunków - dodaje. - Trzeba żyć intensywnie, spełniać marzenia. 

shutterstock pierwiosnek ptak 1200.jpg
Pierwiosnek - szpieg ukryty w drzewach

Gość Czwórki opowiada o swojej ostatniej wyprawie nad Morze Bałtyckie, gdzie udało mu się zobaczyć m.in. głuptaka, gatunek bardzo rzadko występujący w Polsce, bo zamieszkujący głównie obszary Morza Północnego, a także nurnika, z rodziny maskonurów, który u nas spędza zimę. 

W sierpniu 2019 roku Samuel spełnił swoje marzenie, wyjechał na ornitologiczny wolontariat do Meksyku. - To fantastyczne doświadczenie, m.in. obrączkowaliśmy ptaki np. na wulkanie - zdradza. 

Obserwatorzy ptaków stanowią spore grono ludzi, w Polsce jest ich około 30 tysięcy. - Ta pasja łączy przeróżne osoby, niezależnie od tytułów naukowych, wierzeń czy poglądów politycznych - zdradza. 

shutterstock_żurawie 1200.jpg
Być romantykiem jak żuraw

Mekką twitcherów jest Ameryka Południowa - to właśnie tam występuje 1/5 gatunków świata. - Są miejsca, w których można zobaczyć 600 gatunków na raz, jednego dnia - zdradza gość Czwórki. - To ogromna liczba, zwłaszcza, że na całym obszarze Polski występuje 460 gatunków - dodaje.

Identyfikacja obserwowanych ptaków bywa niełatwa. Jej 70 procent stanowią obserwacje słuchowe, dlatego dobrze jest posiadać umiejętność rozpoznawania głosów ptaków. 

Rozpoznawanie głosów ptaków pomaga w identyfikacji. Ale te głosy też są różne. Wyróżniamy dźwięki godowe, kontaktowe, wabiące, żebrzące czy odstraszające Samuel Sosnowski

Wśród ptaków są też gatunki, które uczą się głosów innych ptaków, naśladują je. - Ale moga nauczyć się też naśladować głos laserów z "Gwiezdnych wojen" czy dźwięk piły spalinowej - zdrada gość Beaty Kwiatkowskiej. 

W najbliższym czasie Samuel Sosnowski planuje tropienie biegusa arktycznego, który już kilka razy by widziany w Polsce. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Samuel Sosnowski

Data emisji: 06.03.2020

Godzina emisji: 11.13

pj/kul