Manufaktura Czekolady. Kręta droga do prostych przyjemności

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 15:40
Choć na końcu drogi tej drogi są ekstatyczne doznania smakowe to potrzeba kilkudziesięciu godzin pracy, sporo wiedzy i doświadczenia aby powstał ulubiony baton czy tabliczka czekolady. 
Polska jest w czołówce europejskich i światowych producentów czekolady.
Polska jest w czołówce europejskich i światowych producentów czekolady.Foto: Shutterstock

Czekolada jest wynikiem niezwykłego małżeństwa: wierzeń i obyczajów przedkolumbijskiego Meksyku oraz europejskiego zauroczenia. Oryginalnie jej nazwa oznaczała gorzką wodę, bo też znana w przedkolumbijskim Meksyku czekolada była gorzka i czerwona. Otaczano ją boską czcią. Czekoladowe ziarna były walutą i ponoć właśnie liczeniu mnóstwa ziaren kakaowca Majowie zawdzięczają umiejętności, które pozwoliły im operować na wielkich liczbach i stworzyć kalendarz. Zakochali się w niej Europejczycy. Dodali do niej mleka, wanilii, cukru, miodu i mleka.  Czekolada dla cukiernika jest jak złoto czy diamenty dla jubilera. To jeden z najdroższych składników do deserów, ciast itp. Mąka czy cukier tyle nie kosztuje, co dobrej jakości czekolada. Wśród rodzajów wyróżniamy czekolady gorzkie, mleczne, białe czy deserowe. Ten rodzaj wyrobu cukierniczego ma także zbawienne działanie na nasz organizm. Powoduje wydzielanie endorfin produkowanych w mózgu i rdzeniu kręgowym, poprawiającym nastrój i łagodzących ból.

Polska czekoladą stoi. Jak się okazuje, nasz kraj jest piątym producentem wyrobów czekoladowych w Unii Europejskiej i czwartym ich eksporterem na świecie. - Niegdyś Wedel miał dostęp do własnych plantacji kakao, dzisiaj firmy produkujące czekoladę coraz rzadziej w ogóle widzą kakao, często kupują miazgę lub wręcz gotową czekoladę, którą tylko posypują dodatkami - mówił w Czwórce Piotr Krzciuk, autor bloga "Sekrety Czekolady".

Sprawdź także:

Jednym z ostatnich hitów internetu są czekoladowe kule. W połączeniu z gorącym mlekiem kula topi się, a jej zawartość wystrzela na powierzchnię. Najfajniejszą rzeczą w kulach jest to, że można je dowolnie udekorować, jest więc pole dla dekoracyjnych talentów internautów. - Hot Chocolate Bombs to nic innego jak mieszanka czekolady, kakao oraz pianek marshmallows - tłumaczyła w Czwórce Gosia Smaczyńska. - Wyglądają efektownie i przykuwają wzrok. Słodkie bomby można również wykonywać z białej czekolady i dekorować ulubionymi słodkościami.

***
Na "Pasjonautów" - w sobotę (19.03) o godz. 11.05 - zaprasza Oliwia Krettek.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka kulinaria czekolada
Czytaj także

Burzliwa historia kaszy. "Była z nami od zawsze"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 12:18
- Kaszę uwielbiano już przed wiekami we wszystkich grupach społecznych. Na przykład Anna Jagiellonka kazała sprowadzać do Warszawy kaszę aż z Radomska - mówił Paweł Ochman, autor książki "Kasze w kuchni regionalnej". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska kuchnia. "Już nie narodowa, tylko regionalna"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 18:00
We Włoszech i we Francji przywiązanie do receptur jest częścią dziedzictwa kulturowego, a każdy kraj ma flagowe, rozpoznawalne na całym świecie potrawy. Jak na tym tle wypada polska kuchnia? Czym możemy się pochwalić?
rozwiń zwiń