Polska na ferie. "Osieki, czyli wieś jak malowana"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 18:40
Nieopodal Koszalina znajduje się spowite twórczą atmosferą miejsce z jedną z najbardziej orginalnych kolekcji współczesnego malarstwa.
Audio
  • Odkrywamy atrakcje województwa zachodniopomorskiego (Hotspot/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shuttersock.com/dom. publiczna/George Dolgikh

Czytaj także
błękitne źródła tomaszów 1200.jpg
Tomaszów Mazowiecki. Błękitne źródła i nowoczesne hale sportowe

Niewielka wieś Osieki przez wiele lat była ważnym miejscem na mapie europejskiego malarstwa. Od kiedy w 1963 r. koszaliński Urząd Wojewódzki stał się właścicielem Osieckiego Dworku, na lipcowych plenerach malarskich - współorganizowanych z muzeum - bywali najsłynniejsi wówczas malarze. - Spotkania naukowców, twórców, teoretyków sztuki i artystów odbywały się w Osiekach do 1981 roku. Przez te 19 lat, z prac, które powstały na plenerach, udało się stworzyć kolekcję, w skład której wchodzą m.in. dzieła Tadeusza Kantora, Henryka Starzewskiego i Ryszarda Winiarskiego - opowiada Marta Adamczak, kierownik Działu Sztuki Współczesnej w Muzeum w Koszalinie. 


Czytaj także
morze bałtyk łódź wakacje 1200.jpg
Kołobrzeg. "Miasto otwarte przez cały rok"

W audycji sprawdzamy też, jak wygląda pomorska część Drogi św. Jakuba, gdzie nad polskim morzem znajduje się najpiękniejsza kolekcja różaneczników i platanów oraz na czym polega fenomen strzekęcińskiej lodowni.

Z mikrofonem Czwórki odwiedziliśmy także wyjątkowo piękne miejsce, które znajduje się niedaleko od Warszawy, na północnym brzegu Narwi, w urokliwym zakątku, gdzie rzeka ta łączy się z Wisłą. Czego dowiedzieliśmy się o Cytadeli Twierdzy Modlin? Posłuchaj >>>

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotował: Arkadiusz Wilman (Radio Koszalin)

Data emisji: 20.01.2018

Godzina emisji: 16.18

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od Krakowa po Kaszuby. Zwiedzamy Polskę z Anną Piernikarczyk

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 23:00
Nasz gość ma za sobą 1011092 kilometrów przebytej drogi. Bo przemierzanie naszego kraju to jej największa pasja. - Chcemy zwiedzać Polskę, bo jest piękna i fajna - mówiła Anna Piernikarczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świętokrzyskie. Ujazd, kościoły i Czerwony Kapturek

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 17:40
- Kiedyś Kielce omijało się szerokim łukiem, bo to miasto nie stanowiło żadnej turystycznej atrakcji. Tymczasem ja odkrywanie uroków Świętokrzyskiego proponuję zacząć właśnie od Kielc - zachęca przewodnik Dorota Wójcik.
rozwiń zwiń