X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jamno. Jak żyli mieszkańcy dawnych "ogrodów Koszalina"?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 10:28
Kultura jamneńska jest zjawiskiem oryginalnym i niezwykłym, występowała wyłącznie na terenie dwóch wsi - Jamna i Łabusza. W "Hotspocie" odwiedziliśmy tę dawną enklawę, kiedyś samowystarczalne wsie, dzisiaj jedną z dzielnic Koszalina, a w niej Skansen Kultury Jamneńskiej.
Audio
  • Odwiedzamy Jamno. Codo dziś przetrwało z jamneńskiej kultury? (Hotspot/Czwórka)
Jamno
JamnoFoto: Fotokon/Shutterstock.com

Ze względu na położenie geograficzne, jeszcze w XIX w. wsie były odcięte od świata przez większą część roku. Tylko w suchej porze roku, upalnym latem lub mroźną zimną, gdy bagna zamarzły mieszkańcy Jamna i Łabusza mogli utrzymywać kontakty ze światem. - Jamno to przestrzeń niezwykła i magiczna od wieków. Mówię głównie o kulturze materialnej: sztandarowe dla niej są meble, w których najbardziej wzrok przyciąga polichromia, to zdobienia malarskie - opowiadała Ewa Pliszka, etnograf z koszalińskiego muzeum. Tłumaczyła też, jak wyglądały na tych terenach niektóre obrzędy, m.in. wesele. - Było bardzo widowiskowym wydarzeniem, ważnym dla całej wsi. Panna młoda przed weselem udawała się do kościoła, skąd wypożyczała koronę. Dziś jej odpowiednik stanowią welon lub toczek - mówiła ekspertka. W programie zwiedzaliśmy także skansen, utworzony w pobliżu Koszalina. Obok domu - rekonstrukcji prawdziwej XIX-wiecznej chaty, należącej do zamożnego gospodarza - znajduje się stodoła przystosowana do zajęć edukacyjnych, organizowania konferencji, prelekcji czy projekcji filmowych. 

Jamno od 2010 roku jest jedną z dzielnic Koszalina. Jego dzieje znane jest jednak od XIII w., a w jego sąsiedztwie znajduje się jezioro o takiej samej nazwie. Jak przyznaje Ewa Pliszka, bliskość wody odgrywała istotną rolę w życiu jamneńczyków. Dlaczego? Czym zajmowali się na co dzień jamneńczycy i dlaczego miejscowość ta nazywana była "ogrodem Koszalina"? Co jeszcze pozostało z ich kultury? O tym w nagraniu rozmów z materiału reporterskiego, który przygotował Arkadiusz Wilman

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 29.09.2019

Godzina emisji: 16.07

kd/ml


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Katowice - miasto, które brzmi i dobrze wygląda

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 18:40
Kulturalne serce Śląska bije na terenie dawnej KWK Katowice. - Mamy tu Strefę Kultury, która jest ewenementem na skalę światową. Należą do niej m.in. nowoczesne Muzeum Śląskie, ikona polskiej architektury, czyli Spodek oraz projekt akustyczny Tomasza Koniora - siędziba NOSPR - wymienia Piotr Fuglewicz z grupy "Śląsk jest śliczny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń