OMG - ogarniamy mowę geeka - co oznacza "TBH" ?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 23:39
"TBH" - czyli "koniec ściemy", "pomówmy w końcu szczerze". Szczególnie polecany w sporach prowadzonych na Messengerze lub w dyskusjach wymagających nagłych zmian zdania. Jak właściwie używać tego skrótowca?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/13_Phunkdock
kurs online nauka 1200.jpg
Nauczyciel online. Jak zmieniło się nauczanie w czasie pandemii?

Jak co tydzień rozszyfrowujemy mowę geeka. Dla niektórych osób te zbitki liter są niezrozumiałe, inni świetnie się w nich odnajdują. Mówimy szczerze i zajmujemy się skrótowcem "TBH" - wiele osób stosuje go na forach internetowych, ale dla niektórych jego znaczenie pozostaje zagadką.


Posłuchaj

02:36 _PR4_AAC TBH_2020_10_15.mp3 TBH - sprawdzamy co oznacza ten skrótowiec (TOP/Czwórka)

Agata Nowotnik sprawdza, kiedy go używać i dlaczego właściwie dajemy znać, że mówimy szczerze. - Ten skrót nie pojawia się tak często po polskiej stronie internetu, ale jest zazwyczaj szybko rozumiany - bo jeśli zapomnimy, że rozwijamy po angielsku, to sami możemy się wprowadzić w błąd. ;)

BEDZIEGLOSNO_myasta_1200x660.jpg
Zespół Myasta zwycięzcą 4. odsłony "Wydaj płytę z Będzie Głośno

- TBH - "To bardzo hojne" - bawi się w szyfranta jeden z rozmówców. - Czasem tak odpisuję moim znajomym, gdy mi coś oferują i chcę im powiedzieć, że to wiele dla mnie znaczy. Piszę im: "Dzięki TBH" - bardzo popularny skrót - tłumaczy.

Szczerze? Nie do końca o to chodzi. TBH ("To be honest") oznacza po prostu "Mówiąc szczerze". Hm, ale dlaczego właściwie musimy podkreślać naszą szczerość?

Jak tłumaczą użytkownicy komunikatorów, skrótowiec stosujemy wtedy, gdy wiemy, że to, co piszemy, może się nie spotkać z powszechną akceptacją i staramy się zachować ostrożność. Najczęściej jest on używany po prostu do złagodzenia wypowiedzi albo nadania jej nieformalnego tonu.

Sprawdź także:

- To oznacza, że może być stosowany nie tylko przy okazji internetowych kłótni, np. napiszesz na Tweeterze "TBH nie podobała mi się Julia Roberts w tym i tym filmie" i jesteś kryty - podpowiada uczestniczka sondy. - Używasz go wtedy, gdy piszesz jakąś niepopularną opinię, albo nie chcesz się wydać zbyt oficjalny.

Jeszcze nie tak powszechny w Polsce jednak skrótowiec pojawia się coraz częściej. - Używam go czasami, ale raczej na zagranicznych forach - nie, gdy piszę po polsku - tak trochę głupio - dodaje rozmówczyni Agaty Nowotnik.

Jak to jednak z popularnością skrótowców bywa - im szybciej nasi znajomi się do niego przyzwyczają, im częściej będą go widzieć, tym mniej oporów będą mieli, żeby napisać "TBH" również w rodzimej konwersacji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowałaAgata Nowotnik 

Data emisji: 15.10.2020

Godzina emisji: 17.16

aw

Czytaj także

Nowy rok akademicki. Studenckie EDC

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 12:30
Terminem "everyday carry" (EDC) określane są przedmioty, które każdy z nas zabiera ze sobą, wychodząc z domu. Mają nam pomóc w codziennych czynnościach, ale i sytuacjach kryzysowych. Co powinno się znaleźć w studenckim EDC?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autorytety. Młodzi szukają ich blisko siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 15:00
O kryzysie autorytetów mówi się już od dawna. Jak przekonuje jednak dr Matylda Pachowicz z Instytutu Analiz Społecznych Quantum, nie chodzi o to, że autorytetów nie ma, tylko zmienił się ich obraz i właściwości.  
rozwiń zwiń