X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Inteligencja przysparza bólu głowy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 16:00
- Definicji inteligencji jest wiele, ale moim zdaniem to zdolność do interakcji i podejmowania szybkich decyzji w nowych sytuacjach - mówi dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.
Audio
Inteligencja przysparza bólu głowy
Foto: Wikimedia Commons CC / Flickr

- Z inteligencją jest jak ze sprawnością fizyczną - wyjaśnia. - Jeśli chcemy ją zmierzyć u rożnych ludzi, musimy zastosować odpowiednią miarkę. Nie można porównywać człowieka, który życie spędza z pilotem przed telewizorem, ze sportowcem, który zawodowo podnosi ciężary. 

Definicji inteligencji jest kilkanaście, nawetkilkadziesiąt. I wciąż tworzymy nowe, bo nie potrafimy ubrać jej w słowa. - Popularnie mówi się, że mózg działa jak komputer, a to nie do końca prawda - mówi gość "Hyde Parku".

Zdaniem ekspertów inteligencja nie polega na "przeliczaniu ogromnej ilości danych". - Testy, które stworzono, by określić współczynnik IQ, złożone są z wielu zadań, ale problem polega na tym, że trzeba już coś potrafić, by dane zadanie rozwiązać, na przykład znać pewne słowa - mówi dr Boguszewski. - W zależności od tego, jak skonstruowane są testy, mierzą one wyłącznie określone aspekty. Na przykład zadania matematyczne nie powiedzą nic o umiejętnościach werbalnych egzaminowanego.

A jak się ma zwykła inteligencja do "inteligencji emocjonalnej" i która z nich tak naprawdę pomaga nam w życiu? Dowiedz się więcej, słuchając nagrania rozmowy z doktorem Pawłem Boguszewskim z "Hyde Parku".

A czy inteligencję można rozwijać, grając w gry planszowe, np. Scrabble? Posłuchaj nagrania rozmowy z Kamilem Kisterem, członkiem Polskiej Organizacji Scrabble, klikając w załączone pliki dźwiękowe.

(kd)

Zobacz więcej na temat: ból głowy komputery POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inteligencja emocjonalna pokolenia 60-latkow

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 09:45
Osobom starszym trudniej jest ukryć swoje emocje. Starsi łatwiej dostrzegają pozytywne strony stresujących sytuacji i są bardziej empatyczne wobec nieszczęścia innych. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley informują, że inteligencja emocjonalna osiąga szczyt po 60. roku życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawet największy lęk można wykręcić z ciała

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 09:00
- Wolna wola i świadomość to najważniejsze narzędzia do kreowania własnego życia, którymi Polacy niezwykle rzadko się posługują - mówi Dorota Hołówka, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IQ jest przereklamowane. "Żeby zaistnieć, musisz czuć"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2013 12:50
Iloraz inteligencji Alberta Einsteina wynosił 160 punktów, Madonny jest równy 140. Okazuje się jednak, że to nie IQ jest miarą naszego sukcesu i zawodowych osiągnięć.
rozwiń zwiń