Tomek Janiak: kitesurfing to moja pasja i sposób na życie

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 07:00
W połowie listopada odbędą się Mistrzostwa Świata w Kitesurfingu. Nie zabraknie tam polskiego reprezentanta, Tomka Janiaka, dla którego kajt stał się religią.
Audio
  • Tomasz Janiak opowiada o kitesurfingu (Co Was kręci/Czwórka)
Tomek Janiak
Tomek Janiak

Dziś na Helu, w Zatoce Puckiej surfują już tylko najwytrwalsi, co wcale nie oznacza, że to koniec sezonu dla kitesurferów. Tomek Janiak właśnie przygotowuje się do startu w listopadowych mistrzostwach w Chinach.
Polski reprezentant już pięć razy sięgał po złoto we kategorii Freestyle, cztery razy w kiteracingu. Związany jest z tym sportem od początku jego istnienia w Polsce. W tym tygodniu zdobył brązowy medal w ciekawym wyścigu jednogodzinnym we Włoszech (przepłynął w tym czasie 51 km), wcześniej otrzymał m.in. złoty medal w kategorii Masters na zawodach w San Francisco. Tomek jest sklasyfikowany na 5 miejscu międzynarodowego rankingu IKA (International Kiteboarding Association). Od 10 lat uczy też jak pływać na kajcie.

- Kitesurfing jest młodym sportem, ale ma już swoja organizację i zorganizowane mistrzostwa: świata, Europy, Afryki, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej i Środkowej - wymienia gość Czwórki. - W tym roku udało mi się wystartować w każdym z nich. Zwieńczenim będą mistrzostwa w Chinach - dodaje.

Tomek
Tomek Janiak /mat. promocyjne.

W kitesurfingu są trzy dyscypliny: freestyle to korzenie kitesurfingu, kitewave czyli pływanie na falach, zbliżone do surfingu, i kiteracing czyli regaty. - Ja startuję w kiterecingu, bo ściganie się jest sportem wymiernym, jednak kawałek serca zostawiłem we freestylu - przyznaje gość "Co Was kręci?".

 

Zanim jednak Tomasz Janiak zakochał się w kajcie i uczynił z niego swoja pasję, sposób na życie i zarabianie pieniędzy, pływał na desce windsurfingowej.
- Na początku zacząłem od uprawiania windsurfingu, potem gdy pojawił się kiteboarding spróbowałem. Po dwóch latach oszalałem na punkcie tego sportu - opowiada. Dziś to z tym zawodnikiem wiążemy nadzieje na polskie medale na Mistrzostwach Świata w kitesurfingu.

Niestety kitesurfing nie jest wcale tanim sportem. Podstawowy kurs - czyli 8 do 30 godzin z latawcem kosztuje około 1500 złotych. Na szczęście początkowo nie trzeba jeszcze inwestować w sprzęt, gdyż dostarcza go organizator szkolenia. Optymistyczną wiadomością jest to, jak mówi Tomasz Janiak, że 95% osób, które uczył pływania na kajcie ma predyspozycje do tego sportu i się w nim zakochuje. 
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka kitesurfing SPORT
Czytaj także

Dąbrowski i Czachor: Rajd Dakar wciąż przed nami

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 12:00
Kiedyś "wymiatali" na motocyklach. Dziś przesiedli się na samochody wyścigowe i wciąż rządzą. – Oczywiście, że zupełnie inaczej jeździ się samochodem, ale staramy się to wszystko „przekładać”. I nie szarżować – zapewniają rajdowcy, Marek Dąbrowski i Jacek Czachor. – Wyniki są niezłe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łatwe rozmowy o trudnych sprawach

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 14:30
Jak rozmawiać z nastolatkami? Rad na ten temat udzielą nam dziennikarka Paulina Młynarska, która razem z nastoletnią córką napisała o tym książkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Euro 2020. "Polska potrzebuje wielkich imprez sportowych"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 15:30
Dziennikarz sportowy Adam Godlewski i rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski przekonywali w radiowej Czwórce, że Polska ze wszystkich sił powinna ubiegać się o współorganizację Euro 2020.
rozwiń zwiń