X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krwawa kradzież polskich obrazów we Lwowie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 16:25
W Lwowskiej Galerii Obrazów znajdują się dzieła takich mistrzów jak Donatello, Caravaggio, Rubens czy Tycjan. Wiele jest też polskich artystów: Matejki, Kossaka , Gierymskiego, Malczewskiego czy Ruszczyca. Od 1992 roku w tej kolekcji brakuje "Nokturnu" i "Pojednania" Artura Grottgera oraz jednego ze szkiców Matejki.
Audio
  • Historia kradzieży obrazów z Lwowskiej Galerii Obrazów (Kontrkultura/Czwórka)
Jan III Sobieski pod Wiedniem Jan Matejko. Szkic do tego obrazu został skradziony we Lwowie.
"Jan III Sobieski pod Wiedniem" Jan Matejko. Szkic do tego obrazu został skradziony we Lwowie.Foto: źr. Wikipedia/własność publiczna

21 lat temu, dokładnie 29 kwietnia 1992 roku, z Lwowskiej Galerii Obrazów zostały skradzione wspomniane dzieła. "Nokturn" Grottgera wyceniono na 2,5 tysiąca dolarów, "Pojednanie" na 1,5 tysiąca, a szkic Jana Matejki do obrazu "Jan Sobieski pod Wiedniem" na 3 tysiące dolarów. W porównaniu z innymi kradzieżami na rynku dzieł sztuki są to niewielkie kwoty. Jednak w przypadku tej kradzieży mamy do czynienia z przelaniem ludzkiej krwi.

- Do galerii przyszło dwóch mężczyzn, wyglądali na zwykłych zwiedzających. Jedyną charakterystyczną rzeczą była duża torba, z której wystawały narcyzy - opowiada Gunia Nowik, historyk sztuki. - Jak się później okazało oprócz kwiatów znajdował się tam też ładunek wybuchowy, który włamywacze planowali zostawić w jednej z sal w celu odwrócenia uwagi od miejsca kradzieży. Jednak przy wejściu do sal z ekspozycją osoba pilnująca eksponatów zawróciła panów do szatni. Co pokrzyżowało ich plany, jednak nie odstąpili od swego planu kradzieży - mówi ekspert.
Wybuch nastąpił w szatni, a przestępcy zaczęli ściągać obrazy ze ścian. Osoba, która to zobaczyła została bardzo szybko przez nich unieszkodliwiona i nie miała możliwości włączenia alarmu. Na drodze przestępców staną kustosz galerii. Został uderzony kolbą pistoletu.
- Kolejnym na drodze przestępców był Dymitr Szelest, ci strzelili do niego. Następnie oddali strzał do Jarosława Wowczeka - mężczyzna zginął na miejscu, Dymitr Szelest zmarł w drodze do szpitala - opowiada historyk sztuki.
Pozostają pytania o ochronę galerii i działania milicji. Skradzionych obrazów nigdy nie odnaleziono. Eksperci oceniają, że była to kradzież na zamówienie - posłuchaj załączonego dźwięku, przygotowanego przez Dominika Olędzkiego z audycji "Kontrkultura" i oceń czy można było zapobiec tym nieszczęściom.

Na cykl "Obraz z dreszczykiem" zapraszamy do Czwórki w każdy weekend.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka malarstwo SZTUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Złodzieje kochają ten obraz Rembrandta

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2013 17:00
Kiedy Rembrandt w 1632 roku malował portret Jacoba III de Gheyna nie mógł przypuszczać, że będzie to ulubione przez złodziei płótno jego autorstwa. W sumie zostało juz skradzione kilka razy. Ale zawsze wraca na swoje miejsce - do Dulwich Picture Gallery w Londynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasto, jego plan i sztuka współczesna

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 14:19
Alternativa to gdański festiwal, który szuka nowych dróg dla sztuki, jej roli społecznej. W tym roku temat miasta wkroczy w sztukę współczesną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stary aparat kryje tajemnice dawnych dni

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 13:14
Chris A. Hughes fotografią zajmuje się od lat. Ostatnio jego pasją stało się kolekcjonowanie dawnych aparatów z niewywołanymi filmami. Znajduje tam wspaniałe historie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Wolnej Sztuki - niezwykły maraton po muzealnych salach

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 16:40
Odkąd właściciele galerii i muzeów przekonali się, jak wiele dobrego dla tych instytucji robi "Noc Muzeów", coraz chętniej organizują akcje, które mają przyciągnąć zwiedzających. Tym razem polecamy Wam Dzień Wolnej Sztuki.
rozwiń zwiń