Jaroslav Rudiš - pisarz środkowoeuropejski

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2013 12:00
Z Jaroslavem Rudišem rozmawiamy m.in. o jego dotychczasowej twórczości, debiutanckiej powieści "Nebe pod Berlinem" i najnowszej książce "Koniec Punku w Helsinkach".
Audio
  • Jaroslav Rudis opowiada o swojej twórczości (Kontrkultura/Czwórka)
Jaroslav_Rudi
Jaroslav_Rudiš Foto: wikimedia.commons.org/aut.Amrei-Marie.

Jaroslav Rudiš, czeski pisarz, dziennikarz, scenarzysta i autor komiksów przyjechał do Polski w związku z premierą swojej najnowszej książki "Koniec Punku w Helsinkach"

Bez wątpienia Jaroslava Rudiša możemy nazwać artystą wszechstronnym, pisze słuchowiska radiowe, książki, komiksy, próbował swoich sił także w muzyce. Jest absolwentem historii i germanistyki, oba kierunki bardzo mocno wpływają na jego twórczość.
- Interesuje mnie bardzo temat Europy Środkowej, jej wspólna historia, traumy, wydarzenia. Interesuje mnie niemiecka literatura współczesna, ale też polska, austriacka czy słowacka - mówi Jaroslav Rudiš w rozmowie z Dominikiem Olędzkim.
Przez wiele lat czeski pisarz mieszkał na pograniczu polsko-czeskim. Tam zaznajomił się z polską literaturą i kinem.
- Pierwszą produkcją polską jaką widziałem był "Bolek i Lolek", a także "Czterej pancerni i pies" - wspomina pisarz. - Pierwsza polska książka, jaką przeczytałem, to musiało być coś Sienkiewicza. Ze współczesnych pisarzy bardzo sobie cenie prozę Andrzeja Stasiuka czy Olgi Tokarczuk, Pawła Huelle i Czesława Miłosza - wymienia.
Jako pisarz Jaroslav Rudiš zadebiutował w 2002 roku powieścią "Niebo pod Berlinem". - Oczarowała mnie energia Berlina. Swoją pierwszą powieść napisałem pod wrażeniem tego miasta. To opowieść o trzydziestoletnim Czechu, który gubi się w Berlinie, poszukuje samego siebie. To bardzo mroczne miasto - opowiada.

Pisarz uwielbia też radio. Po czesku i niemiecku pisze słuchowiska. Przyznaje, że jest to magiczne przeżycie. Gdzie Jaroslav Rudiš szuka inspiracji dla swojej twórczości, o czym opowiada jego komiks stworzony wspólnie z Jaromirem 99, gdzie są Helsinki i czym jego najnowsza książka "Koniec Punku w Helsinkach" jest odpowiedzią na dzisiejszy, otaczający nas świat i na kryzys wartości - posłuchaj załączonej rozmowy ze audycji "Kontrkultura" .

(pj)

Czytaj także

Krzysztof Miller: każdy fotoreporter wojenny musi radzić sobie sam

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 14:00
Na to, by rozładować napięcie związane z tym, co się widziało, nie ma podobno "złotego środka". - Chodzi o to, by mieć jak najmniej strat psychicznych, ale każdy z nas ma inną wrażliwość i inaczej przyjmuje tragedię wojny - mówi w Czwórce Krzysztof Miller, autor książki "13 wojen, i jedna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Iksowie" - kontrowersyjna opowieść węgierskiego "polakożercy"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 10:15
Gdy w 1981 roku ukazała się ta książka, jej autora oskarżono w Polsce o szarganie naszych świętości narodowych. Odebrano mu stypendium i zabroniono przyjeżdżać... - Z powodu "Iksów" stracił w Polsce przyjaciół - mówił w Dwójce tłumacz Mieczysław Dobrowolny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Gołkowski: stalker to człowiek, który poszukuje

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 15:22
- Stalker jest kimś, kto wchodzi w strefę zakazaną, choć nie bardzo wie, czego tam szuka - mówił w Czwórce Michał Gołkowski, autor książki "Ołowiany świt".
rozwiń zwiń