Lumpeks. Jak brzmi polski folk z francuską nutą?

- Nasza muzyka jest improwizacją, więc jest pełna niespodzianek, także dla nas. Nie mamy przepisu na dobry koncert: wszystko może się posypać, albo wyjść świetnie. Dlatego granie w Lumpeksie jest wspaniałą przygodą - mówią Olga Kozieł i Sebastien Beliah, muzycy grupy. 
Lumpex na scenie Radiowego Centrum Kultury Ludowej
Lumpex na scenie Radiowego Centrum Kultury Ludowej Foto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji

radical village radykalna wieś.jpg
Radykalna Wieś/Radical Village - muzyczna ekoenergia

W ubiegłym roku zdobyli Grand Prix na Nowa Tradycja - Festiwal Folkowy Polskiego Radia. Właśnie wydali debiutancki album i zagrali energetyczny koncert w Studiu im. A. Osieckiej, dla Radiowego Centrum Kultury Ludowej. - To był koncert grany w skupieniu przez to, że nie było publiczności. To niesamowite przeżycie było podróżą w czasie - wspominała Olga Kozieł. Zaś jak przekonywał Sebastien Beliah, duża część muzyki jest improwizowana, dlatego każdy koncert jest dla muzyków grupy ciekawym wyzwaniem.

Posłuchaj
58:12 2020_10_07 00_00_28_PR4_Folk_Off.mp3 O swojej twórczości opowiadają muzycy grupy Lumpex, Olga Kozieł i Sebastien Beliah (Folk Off/Czwórka)

Ten głęboko zakorzeniony w muzyce centralnej Polski zespół tworzy obok Polki, Olgi Kozieł, trzech Francuzów. - Odkrywałem muzykę polską w Paryżu - wspominał Sebastien Beliah. - Jej brzmienie jest dla mnie bardzo ciekawe: dynamiczne i specyficzne, podobne do jazzu. W muzyce tradycyjnej również każdy z muzyków ma "swój dźwięk". Ważny jest dla mnie także element taneczny, a ruch bardzo dobrze wpisuje się w polską muzykę tradycyjną, jest z nią nierozerwalnie związany - opowiadał artysta.

Czytaj także:

"Płyta tatarska" Karoliny Cichej - muzyka z Podlasia aż po Krym

Hańba z nową płytą: idziemy w kierunku, który lubimy

Zdaniem gospodarza audycji Macieja Szajkowskiego, repetycje, które dają wrażenie zapętlenia, wokalizy, które brzmią niczym sample, skupianie się na detalach - to dodaje wyjątkowości twórczości Lumpexu i wyróżnia ją na tle innych folkowych współczesnych kompozycji. - W muzyce tanecznej, skrzypcowej jest jednak mnóstwo transowych zapętleń. My też zapętlamy detale, ale sama idea jest podobna: chodzi o wrażenie muzyki z potańcówki w wiejskiej chacie. To bardzo organiczne granie, podążanie za innymi muzykami i wyczuwanie się nawzajem - tłumaczyła Olga Kozieł. Jak podkreślał Sebastien Beliah, to związane jest również z metodyką pracy Lumpeksu. - Sami szukamy w muzyce detali, które są dla nas ciekawe, a potem traktujemy je jako podstawę, materiał, na którym rozwijamy nasze improwizacje - tłumaczył kontrabasista. 

Źr. Radiowe Centrum Kultury Ludowej/Lumpeks Konkurs muzyki folkowej, Festiwal Nowa Tradycja

Olga Kozieł, Sebastien Beliah, Pierre Borel i Louis Laurain weszli do studia Polskiego Radia, aby zarejestrować materiał swojej pierwszej płyty w październiku ubiegłego roku. - To był niesamowity, bardzo kreatywny czas, bardzo fajnie spędzony. Mieliśmy cudownego realizatora dźwięku. Z pewnością nie zagramy drugi raz w ten sposób, bo improwizujemy - mówiła Olga Kozieł.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Olga Kozieł (barabanistka, wokalistka), Sebastien Beliah (kontrabasista) - muzycy grupy Lumpeks

Data emisji: 07.10.2020

Godzina emisji: 00:03

kd

Playlista
Tagi
Playlista
 • LUMPEKS Ober ciągły - Ober ciągły
 • Lumpeks, - Zawołajcie mamy moji
 • Lumpeks, - Le Tunnel
 • Lumpeks, - Mazurek
 • Lumpeks, - La Noce
 • Lumpeks, - Chevalement
 • Khiyo, - Amar Protibaader Bhasha
 • Modou Toure, - Dune Blues
 • The Athenians, - Ftochojitonies
 • Ana Alcaide, - Diosa Luolaien
 • Clannad, - Rhapsody Na gCrann