Wioska Żywej Archeologii. Przenieś się do Średniowiecza

W Czwórce zagościł Robert Sigmundsson, twórca Wioski Żywej Archeologii w Warszawie. Jakie atrakcje przygotowano tam dla zwiedzających?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/kamienczanka
O Audycji

dezerter 1200.JPG
Dezerter powraca z nową płytą. "Muzyka, która wciąż ma sens"

W Czwórce zagościł Robert Sigmundsson, twórca Wioski Żywej Archeologii w Warszawie. - Staraliśmy się ukazywać wczesne Średniowiecze, początki Warszawy, ale i naszej państwowości - opowiadał o swoim projekcie gość Czwórki. - To bardzo ciekawy okres naszej historii i tradycji, a od naszych przodków możemy się wiele nauczyć - tłumaczył. - Na co dzień pokazujemy, jak wyglądało życie tysiąc lat temu. Pokazujemy pracę kowali, garncarzy, ale także sokolników. Zajmujemy się także pszczelarstwem czy bartnictwem - wyliczał. 

Posłuchaj
61:01 Czwórka/Folk_Off 17.02.2021.mp3 O projekcie Wioska Żywej Archeologii opowiada jego twórca Robert Sigmundsson (Czwórka/Folk Off)

Piotr Kędziorek - redaktor naczelny RCKL 1200.jpg
Jaka będzie Nowa Tradycja 2021? "Liczymy, że wszystko się uda"

W piątek i sobotę, 19-20 lutego w Wiosce Żywej Archeologii odbędzie się Festiwal Welesowe Święto. - Weles to jeden z najpotężniejszych i najważniejszych bogów w naszym panteonie. To on wraz z Perunem dokonał rzeczy niebywałej, mianowicie stworzył świat - opowiadał gość Czwórki. - Poza historią stworzenia to bardzo ciekawa postać. We współczesnym świecie jest bogiem nauki, poezji. Patronuje znachorom i uzdrowicielom - tłumaczył. - Wojownicy identyfikowali się z Perunem, wszyscy pozostali - składali przysięgi Welesowi. Dlatego zainicjowaliśmy Welesowe Święto. W ramach tego wydarzenia odbywać się będą warsztaty i odczyty. Wieczorem organizatorzy zapraszają na koncerty zespołów Merkfolk i Fleurdelis, który m.in. zagra także online drugiego dnia. 

POSŁUCHAJ TAKŻE Folkowe wydarzenia 2020 w Polskim Radiu - co się działo?

W drugiej części audycji zaprosiliśmy na wywiad z muzykami legendarnej grupy Dezerter. Robert Matera i Krzysztof Grabowski opowiadali m.in. o najnowszym krążku "Kłamstwo to nowa prawda". POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Robert Sigmundsson (twórca Wnioski Żywej Archeologii, organizator Festiwalu Welesowe Święto)

Data emisji: 17.02.2019

Godzina emisji: 00.10

kd


Playlista
Tagi
Playlista
 • Garmarna , - Lussi lilla
 • Wardruna, - Kvitravn
 • Wardruna, - Synkverv
 • Garmarna , - Ramunder
 • Merkfolk (akustycznie), - Słoneczko moje
 • Merkfolk (akustycznie), - Młyn Bałtaragisa
 • Dezerter, - Odwet
 • Dezerter, - Zegar Zagłady
 • Fleurdelis, - Branle d'Eccose
 • Fleurdelis, - Jaryło
 • Fleurdelis, - Chytrze Bydlą z Pany kmiecie