Kulinarne eksperymenty - baw się jedzeniem

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 16:02
- Całe nasze życie kulinarne opiera się na eksperymentach i kto nie eksperymentuje w kuchni ten traci wiele, bo to jest bardzo rozwijające - mówi Kuba Korczak, ekspert kulinarny, szef kuchni.
Audio
  • Kulinarni eksperci opowiadają o smakowych gustach Polaków i eksperymentach w kuchni (Się mówi/Czwórka)
Jak gotuje się po polsku i co najchętniej jedzą nasi rodacy?
Jak gotuje się "po polsku" i co najchętniej jedzą nasi rodacy?Foto: Glow Images/East News

- Ze wszystkich produktów możemy zrobić miliard różnych rzeczy - mówi kucharz i organizator wydarzeń kulinarnych. - Ważne by próbować nowych, i by wracać do tych, których kiedyś próbowaliśmy i wtedy nam nie smakowały.

Alicja Safarzyńska z SmArt Studio i Dorota Pawłowska, blogerka, autorka "Kuchni Doroty" zwracają uwagę, że odchodzi się od tzw. gotowców typu sosy w proszku, kostki rosołowe. Podkreślają, że jest moda na eko, zdrowe i fit.

Eksperci podpowiadają, gdzie szukać smaków, jak podchodzić do produktów, robić zakupy, eksperymentować. Radzą też zajazdom i restauracjom, co zrobić z dziwacznymi, "poetyckimi" nazwami w menu jak:"gnat chrzaniony", albo "goloneczka z dobrze wybieganego wieprzka" z "pełnym łez chrzanem" i pod "sosnową kołderką".

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Alicja Safarzyńska (SmArt Studio), Kuba Korczak (ekspert kulinarny, szef kuchni, organizator wydarzeń kulinarnych), Dorota Pawłowska (blogerka "Kuchnia Doroty")

Materiał: Jakub Jamrozek

Data emisji: 01.04.2016

Godzina emisji: 14.00

pj/kd

Czytaj także

Polak przy stole. "Jemy z kimś, gotujemy dla kogoś"

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 16:20
Z badań wynika, że Polacy coraz chętniej jadają "na mieście". - Nie robimy tego po to, by oderwać się od garnków tylko, żeby spotkać się z drugim człowiekiem - przekonuje Daria Pawlewska z magazynu "Kukbuk".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska kuchnia. Jak gotowano 100 lat temu?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 18:59
- Polska kuchnia jest bardzo różnorodna, zaskakująca. To nie tylko schabowy, bigos i pierogi – mówi Lena Kostylewa – blogerka, wskrzeszająca staropolskie przepisy.
rozwiń zwiń