Sekrety mowy ciała: jak rozpoznać, że on kłamie?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 10:00
Choć czasem wydaje nam się, że nasz rozmówca nie mówi prawdy, z reguły nie ma sposobu, by mu to udowodnić. W takich sytuacjach przydaje się umiejętność rozpoznawania tzw. mowy ludzkiego ciała.
Audio
  • Tricki, które pozwolą ci zrobić oczekiwane wrażenie - rozmowa z Piotrem Kwietniewskim (4 do 4/Czwórka)
  • Jak rozpoznać, że rozmówca kłamie - rozmowa z Grzegorzem Załuskim (4 do 4/Czwórka)
Sekrety mowy ciała: jak rozpoznać, że on kłamie?
Foto: Glow Images/East News

Warto poznać zachowania charakterystyczne dla mówienia kłamstw nie tylko po to, by rozpoznać je u innych, ale także po to, by samemu nie dać się złapać. – Mowa ciała jest istotna, ale pamiętajmy, że to tylko "mowa", a nie "język" – mówi Piotr Kwietniewski, psycholog. – Przekazujemy dzięki niej informacje, które nie są tak precyzyjnie skodyfikowane, by móc w 100 proc. odczytać, co dany gest oznacza.

Istnieją jednak uniwersalne gesty, które w pewnych sytuacjach uznawane są na nie na miejscu i takie, o których warto pamiętać. Reguł warto trzymać się na przykład podczas rozmowy o pracę. – Utrzymujemy kontakt wzrokowy, ale nie w 100 proc. – mówi Kwietniewski. – Może on być bowiem odczytany jhako coś agresywnego, czasem o zabarwieniu seksualnym

Zdaniem eksperta Grzegorza Załuskiego, eksperta ds. mowy ciała z Body Language Institute Polska, istnieją metody, by "wydobyć" od naszego rozmówcy prawdę i to bez przyglądania się mowie jego ciała przez cały czas.

– Na początek musimy wiedzieć, jak dana osoba zachowuje się w codziennych, zwykłych, niewymuszonych sytuacjach – mówi Załuski. – Kolejnym krokiem jest tzw. obserwacja hotspotów, czyli odchyleń od tego zachowania bazowego. Może to być podrapanie się po nosie, chrząkanie, powtarzanie zadanego pytania, albo zmiana tempa mówienia. Dopiero potem przechodzimy do etapu "zadawania mistrzowskich pytań".

By poznać więcej tricków, które ułatwią nam nawiązanie oczekiwanej relacji z rozmówcą, dowiedzieć się, w jaki sposób precyzyjnie rozpoznać, że jesteśmy okłamywani, na czym dokładnie polegają kolejne kroki zmobilizowania rozmówcy do prawdomówności, posłuchaj nagrań z audycji "Stacja Kultura".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia rozmowa

Czytaj także

Pozytywne lenistwo to nie cel życia, tylko nagroda za aktywność

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 14:45
We współczesnym świecie trzeba za wszelką cenę dążyć do sukcesu, robić karierę. Człowiek nie odnoszący sukcesu z założenia jest traktowany jako nieudacznik. Tylko czy słusznie? A może warto obrócić nasze lenistwo... w cnotę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak pracuje długo, ale nieefektywnie. Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 19:00
Coraz częściej tydzień pracy ma, zamiast 5, 7 dni, a nasza "dniówka" już nie trwa 8 godzin, tylko czasami zbliża się nawet do 12. Co zrobić, żeby to zmienić i jak najlepiej wykorzystać spędzony w firmie czas - sprawdziliśmy to w "Hyde Parku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: hobby z założenia jest bezproduktywne

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 11:50
Hobby, pasja, konik - określeń jest wiele, a znaczenie tylko jedno. To czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązku, która sprawia nam mnóstwo frajdy. Czy można bez tego żyć? Na to pytanie odpowiada trener osobisty, Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak radzić sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 10:00
Proces rekrutacyjny w wielkich korporacjach przebiega nieco inaczej niż w małych firmach. Jest z reguły kilkuetapowy, czasem prowadzony w języku obcym. Warto się do niego przygotować i nie dać się zaskoczyć. Jak to zrobić?
rozwiń zwiń