Kampania Przeciwko Homofobii: nie ma "gejowskiego lobby"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 09:58
17 proc. osób homoseksualnych spotyka się Polsce z przemocą fizyczną. – Ataki z bronią, popychanie, pobicia i próby gwałtu, szczególnie na lesbijkach i kobietach biseksualnych – wymienia Agata Chaber, prezes Kampanii Przeciwko Homofobii.
Audio
  • Agata Chaber o Międzynarodowym Dniu Przeciwko Homofobii (Poranek OnLine/Czwórka)
Agata Chaber
Agata ChaberFoto: Wojciech Kusiński

Agata
Agata Chaber i Justyna Dżbik/fot. W.Kusiński

– Homofobia to zestaw uprzedzeń i postaw – tłumaczy Agata Chaber, prezes Kampanii Przeciw Homofobii. Od awersyjnych, czyli odczuwania emocji typu wstręt, obrzydzenie, nienawiść, co objawia się agresją, po nominatywne, znacznie bardziej delikatne. To przejawia się postawą "nic nie mam do gejów, ale niech nie wychodzą na ulicę, tylko robią, to, co robią w swoich mieszkaniach".

Ostatnio głośno było o kontrowersyjnej wypowiedzi aktorki Joanny Szczepkowskiej o "lobby homoseksualnym w polskim teatrze". Zdaniem Haber nie ma czegoś takiego jak "gejowskie lobby". – Jest nurt psychologii społecznej, według którego gej jest współczesnym, nowym Żydem – mówi gość Czwórki. – Tak, jak kiedyś mieliśmy spiskowe teorie, tak teraz niektórzy uważają, że lobby homoseksualne spotyka się w jakimś mistycznym miejscu i decyduje, kto będzie prezydentem

W 2012 roku Kampania Przeciwko Homofobii przeprowadziła badanie na 14 tysiącach Polaków LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders, czyli lesbijki, geje, osoby biseksualne i transgenderyczne) i okazało się, że sytuacja na przestrzeni kolejnych lat wcale nie ulega poprawie. – Szczególnie niepokojące są wyniki dotyczące nastolatków – mówi Chaber. – Okazało się, że młodzież nieheteroseksualna w wieku 15-19 myśli o samobójstwie siedem razy częściej niż młodzież heteroseksualna.

Czytaj także: W Polsce nie ma wolności słowa? "Żyjemy w dyktacie politycznej poprawności"

Międzynarodowy Dzień Przeciwko Homofobii przypada 17 maja. – Tego dnia w 1990 roku Światowa Organizacja Zdrowia, czyli WHO podjęła decyzję o skreśleniu homoseksualizmu z listu chorób – opowiada Agata Haber, prezes Kampanii Przeciw Homofobii. – Został on zastąpiony homoseksualizmem egodystonicznym, czyli stanem, w którym dana osoba nie godzi się ze swoją orientacją seksualną i starając się ją ukryć, odnosi się do środowisk LGBT agresywnie. Jeszcze w tym roku światło dzienne ujrzy nowa publikacja, w której słowo „homoseksualizm” zostanie zastąpione określeniem „orientacja seksualna”.

By dowiedzieć się więcej m.in. o tym, kim jest homofob XXI wieku, a także jak Kampania Przeciwko Homofobii Zamierza świętować Dzień Przeciwko Homofobii, posluchaj nagrania całej rozmowy z "Poranka OnLine" .

(kd)

Czytaj także

Seks nastolatków - edukacja seksualna jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 20:42
Zabawa w "butelkę", czy "pociąg", to nic innego, jak eksperymentalne, seksualne, doświadczenia gimnazjalistów. Perwersyjne zachowania, sexting, niechciane ciąże - dzieci rozpoczynają życie seksualne coraz wcześniej i coraz odważniej zgłębiają obszar erotyki. Czy powinno się z tym walczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekrety mowy ciała: jak rozpoznać, że on kłamie?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 10:00
Choć czasem wydaje nam się, że nasz rozmówca nie mówi prawdy, z reguły nie ma sposobu, by mu to udowodnić. W takich sytuacjach przydaje się umiejętność rozpoznawania tzw. mowy ludzkiego ciała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obawiamy się zagrożeń, które są mało prawdopodobne

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 08:00
Juwenalia w Krakowie miały być świętem studenckiej braci i radości. Atak nożownika spowodował jednak, że cztery niewinne osoby trafiły do szpitala. Czy to znaczy, że mamy zacząć się bać?
rozwiń zwiń