Pszczoły na wymarciu? Takie małe, a wyświadczają nam tak wiele przysług

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 17:00
Pszczoły, niewielkie stworzenia, są niezwykle istotne dla całego ekosystemu. Bez nich z powierzchni Ziemi zniknie większość m.in. owoców i warzyw. – Chodzi nie tylko o pszczoły, ale generalnie o owady zapylające – tłumaczy rzecznik prasowy Greenpeace Jacek Winiarski.
Audio
  • Dlaczego musimy ratować pszczoły? Rozmowa z Jackiem Winiarskim z Greenpeace (Poranek OnLine/Czwórka)
Pszczoły na wymarciu? Takie małe, a wyświadczają nam tak wiele przysług
Foto: Glow Images/East News

Zdaniem Jacka Winiarskiego aż około 80 proc. roślin jadalnych spożywamy właśnie dzięki tym sympatycznym owadom. – Choć pszczoły kojarzą się głównie z produkcją miodu i pyłku pszczelego, największą przysługą, którą nam wyświadczają, jest zapylanie. Gdyby ich nie było, nie byłoby także większości owoców, warzyw – mówi gość Czwórki. – Ciężko to sobie wyobrazić , bo w samej Europie występuje ok. 4 tys. gatunków tych drugich. Bez pszczół ludzie skazani byliby na wiatropylne zboża.

Ten ogromny problem dotknąłby, według gościa "Poranka OnLine" nie tylko samych producentów żywości, ale także konsumentów, czyli nas. Już dziś zresztą coraz częściej zapadamy na wszelkiego rodzaju choroby cywilizacyjne, wynikające m.in. z chemizacji rolnictwa. – Ten czynnik w połączeniu ze zmianami klimatycznymi, a także z działaniem pasożytów, które często atakują pszczoły, powoduje schorzenia - mówi ekspert.

Pszczoły zabijane są, jak tłumaczy Winiarski, m.in. przez tzw. neonikotynoidy, czyli powszechnie wykorzystywane w rolnictwie substancje z grupy pestycydów. – Zwłaszcza, jeśli owady mają z nimi bezpośredni kontakt – dodaje ekspert. – Najczęściej jednak pszczoły stają się po prostu osłabione, przez co są bardziej podobne na działanie pasożytów.

I choć o przyszłość pszczół miodnych, żyjących w ulach, walka naukowców trwa od wielu lat, owady spoza zorganizowanych pasiek wciąż są zagrożone. Dlatego organizacja Greenpeace rozpoczyna projekt pod hasłem "Adoptuj pszczoły", która polegać ma m.in. na wybudowaniu ok. 100 "hoteli", złożonych ze słomy, gliny, liści, bambusa dla samotnie żyjących pszczół.

(kd)

Czytaj także

Brudno, jak w Wiśle? "Polskie rzeki wcale nie są tak zanieczyszczone"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 12:28
Zdaniem Michała Lasocika z Klubu Gaja, z polskimi rzekami wcale nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać. – To stereotyp, że rzeki te są tak brudne, że nie można się zanurzyć w nich choćby po kolana – tłumaczy gość "Na cztery ręce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Błękitna Flaga 2013: najlepsze plaże tylko w Portugalii

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 17:10
Błękitna Flaga to znak plaży najwyższej jakości. W Polsce mamy 24 takie miejsca, w Portugalii jest ich 277.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieta, która dla ekologii wspięła się na wieżowiec

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 18:09
W najbliższej "Konturówce" wejdziemy na szczyt najwyższego wieżowca w Europie. Razem z Wiolettą Smul,aktywistką z Greenpeace, jedyną Polka, która wspięła się na biurowiec Shard w Londynie w proteście przeciw dewastacji Arktyki.
rozwiń zwiń