Helikopter czy śmigłowiec?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 12:13
Oba słowa stosujemy do określenia konkretnej maszyny latającej. Czy robimy to prawidłowo wyjaśnia pilot pułkownik Kazimierz Pogorzelski.
Audio

Helikopter i śmigłowiec to jedno i to samo. - To dwie nazwy tego samego rodzaju statku powietrznego - wyjaśnia pilot pułkownik Kazimierz Pogorzelski, prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich. - Pierwszy był helikopter. Gdy udało się zbudować wirnikową maszynę sięgnięto do słownictwa greckiego "helix, helios" oznacza "zakręcony, spiralny, wirujący", a "petron, petr" to "skrzydło, pióro". Więc "wirujące skrzydło" pasowało do tej konstrukcji - dodaje.
Polacy musieli stworzyć swój polski odpowiednik i tak powstało słowo "śmigłowiec", ale nie jest ono najbardziej trafnym określeniem dla helikoptera.

W fachowym słownictwie funkcjonują także wiropłaty, wiatrakowce, wieloszybowce - jakiego więc słowa używać dowiesz się słuchając materiału Kamila Jasieńskiego w audycji "W cztery oczy".
(pj)

Zobacz więcej na temat: Kamil Jasieński POLSKA
Czytaj także

Jak działają ruchome schody? (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 19:41
Ruchome schody to bez wątpienia najlepszy wynalazek, od czasów pojawienia się pizzy mrożonej. – Są 100 razy lepsze od windy – nie musimy naciskać żadnych guzików – podkreśla szef wyjątkowej ekspedycji Czwórki, Kamil Jasieński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak działają automaty do gier? (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2011 21:04
Wielki komputerowiec Czwórki, spec od technologii i mózg operacji WWPIRTWM czyli "Wyprawy w Poszukiwaniu Innowacyjnych Rozwiązań Technologicznych w Mieście", tym razem mierzy się ze światem rozrywki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybraliśmy technologiczne przeboje roku!

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 18:00
Podczas uroczystej gali Kuba Marcinowicz i Kamil Jasieński wręczyli statuetki dla zwycięzców plebiscytu Technologiczne podsumowanie 2011 roku "Czwartego Wymiaru".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak działa książkomat? (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2011 19:30
Automaty są tym, co poszukiwacz innowacyjnych technologii w mieście lubi najbardziej. Książkomat i tostomat to kolejne, które analizuje Kamil Jasieński.
rozwiń zwiń