Opowiedzą, kto to jest Ryszard Kapuściński

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 15:21
Ryszard Kapuściński pojechał do Angoli w 1975 roku. Była to jedna z jego ostatnich afrykańskich podróży, a początek kariery pisarza. Dziś powstaje film o tej wyprawie - będzie to wyjątkowa realizacja.
Audio
  • Jarosław Sawko opowiada o pracach nad filmem o Ryszardzie Kapuścińskim

Prace nad filmem o podróży Ryszarda Kapuścińskiego do Angoli w 1975 roku już trwają. Powstanie film fabularny z elementami dokumentu, animacji i w 3 D. Film jest koprodukcją twórców polskich, hiszpańskich, niemieckich i belgijskich. Czwórkowe studio odwiedził Jarosław Sawko, polski producent obrazu.
- Nie będzie to animowany dokument, to będzie film fabularny, w którym będą elementy dokumentu i animacji. To jest nowa forma, do tej pory nieczęsto spotykana, jednak coraz bardziej popularna w świecie - wyjaśnia Jarosław Sawko. - W tym filmie nie będzie fragmentów z aktorami, za to będą ze świadkami tamtych wydarzeń, z reporterami, z którymi Ryszard Kapuściński miał styczność, lub nie. Oni przybliżą nam to, co reporter wojenny robi, z czym ma do czynienia - dodaje.

Ryszard Kapuściński do Angoli pojechał 1975 roku, wcześniej wielokrotnie był w Afryce. Podróż do Angoli była jednym z ostatnich wyjazdów w te rejony. Po 1975 roku powstała książka "Jeden dzień życia".

- Pomysł na ten film jest taki, żeby opowiedzieć, kto to jest Ryszard Kapuściński i co takiego się stało, że został znanym pisarzem - wyjaśnia Sawko. - Wydaje nam się, że takim kluczowym momentem mogła być ta Angola w roku 1975. Stawiamy taką tezę że Ryszard Kapuściński jako pisarz pojawia się dopiero po Angoli.

Prace nad filmem już trwają. Aktualnie powstaje 5 wersja scenariusza. Rozpoczęła się też faza finansowania. Budżet obrazu planowany jest na 3 miliony euro. Producenci planują też, żeby film ukazał się na początku 2015 roku.

W jakiej stylistyce będzie utrzymana animacja, jaki będzie nosiła tytuł i z kim reżyser obrazu spotkał się odwiedzając afrykański kraj dowiesz się słuchając audycji Kasi Dydo "Stacja Kultura".

(pj)

Czytaj także

Najlepsze reportaże literackie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 12:00
O nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz relacja z krakowskich "Misteriów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piłka na boisku literatury

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 15:20
Piłka nożna jest częścią naszego życia. Częścią świata. W niektórych jego zakątkach toczono z jej powodu wojny, w innych wojen zaprzestano dzięki niej. Nic dziwnego, że futbol jest ważnym wątkiem literackim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybraniec Boży - cesarz Haile Selassie I

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 06:08
Jest rok 1941, tłumy wiwatują na ulicach Addis Abeby. Niektórzy padają na kolana obok stojących na baczność gwardzistów cesarskich. W odkrytym wozie on - potomek Saby i Salomona, król królów, lew Afryki, cesarz Haile Selassie I.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierestrojka oczami Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 21:08
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu można już oglądać wystawę zdjęć słynnego reportażysty z jego podróży po terenach dawnego ZSRR.
rozwiń zwiń