Finowie słuchają łacińskiego radia

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 09:53
Wystarczy, że nauczysz się 1000 najczęściej używanych słów, a zrozumiesz ponad 70 procent tego, co usłyszysz w obcym języku. W pierwszym tygodniu grudnia szkolimy w Czwórce lingwistyczne umiejętności.
Audio
  • Ko uczy się języków martwych - sprawdzała Kasia Węsierska
  • Ewelina Grygiel sprawdza jak efektywnie nauczyć się języków obcych

Dziś już nikt nie ma wątpliwości, dlaczego warto uczyć sie języków obcych. Żyjemy w globalnej wiosce, potrzebujemy więc narzędzi, żeby porozumieć się z ludźmi nie tylko z różnych części świata, ale też z innych kultur.

Obecnie na świecie dominuje angielski, choć kiedyś taką rolę odgrywała łacina. Myli się jednak ten, kto myśli, że nikt już nie chce uczyć się języków martwych: - Chętnych nie brakuje, choć metody nauczania różnią się od tych stosowanych w przypadku języków nowożytnych - tłumaczy Jan Kwapisz, adiunkt Instytutu Filologii Klasycznej UW. - My nie uczymy studentów mówienia, tylko czytania tekstów starożytnych. Zaczynamy od zasad łacińskiej i greckiej gramatyki, nie skupiamy się natomiast na słownictwie.
Łacina, choć zaliczana do języków martwych, nadal obowiązuje jako język urzędowy w Watykanie. Dzięki temu jej słownictwo systematycznie jest wzbogacane: - Odbywają się kongresy łaciny mówionej. Łacinnicy wydają swoje czasopisma, mają strony internetowe, a w Finlandii nawet łacińskie radio - wymienia rozmówca Kasi Węsierskiej. - Podobnie jest ze starogreką. Odkryłem ostatnio w sieci serwis informacyjny redagowany właśnie w tym języku.  
Jak szybko i skutecznie samemu nauczyć się obcego języka, sprawdzała Ewelina Grygiel, a Kasia Węsierska wyruszyła na poszukiwanie tych, którzy chcą uczyć się języków martwych. Posłuchaj ich relacji z "Poranka OnLine".

Pamiętaj, że najtrudniej nauczyć się pierwszego języka. Potem idzie już z górki.
kul

Czytaj także

Wejdź w świąteczny biznes

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 17:00
W "Poranku OnLine" sprawdziliśmy, jak i gdzie można zarobić przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdjęcie wrzucone do sieci, zaczyna żyć własnym życiem

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 19:22
- Zdjęcia, które wrzucamy do internetu mogą zostać wykorzystane przeciwko nam za kilka dni, albo nawet za kilka lat – ostrzegają eksperci. Jak ustrzec się przed tym, by nasze fotki nie wpadły w niepowołane ręce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoła na miarę naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 01:00
Połowa absolwentów liceów profilowanych nie potrafi zdać matury, a kończący szkoły zawodowe nie mają kwalifikacji, żeby podjąć pracę. Zmieni to reforma szkolnictwa, która potrwa do 2017 roku.
rozwiń zwiń