Halloween to celtyckie Samhain

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 09:21
W dawnych czasach w Irlandii obchodzono pogańskie, celtyckie święta. Do dziś pozostałości wielu z nich możemy odnaleźć w kulturze Irlandczyków.
Audio

Dziś wśród tradycyjnych celtyckich świąt wymienia się cztery: - Imbolc, Beltaine, Luansa i Samhain -  wszystkie one związane były z rocznym cyklem odradzania się i umierania świata natury. Ewelina Grygiel postanowiła przyjrzeć się dawnym obyczajom i temu, co dziś z nich możemy odnaleźć.

Celtycki nowy rok rozpoczynał się na przełomie października i listopada, kiedy gasło słońce i nadchodziła zima - czas ciemności. Podczas tego święta, zwanego Samhain, otwierały się wrota do zaświatów. - Był to czas bardzo świąteczny, jednak wszyscy wiedzieli, że nadchodzi zima i ciemność Bardzo ważną rzeczą była ochrona przed tym, co czai się w ciemności - przed złymi mocami - opowiada Jane McCulloch zastępca szefa misji w ambasadzie Irlandii w Warszawie. - Zwyczaj, który dziś uważamy za amerykański - robienie latarni z dyni - wywodzi się z tego celtyckiego święta, tylko wtedy zamiast dyni używano czaszki - dodaje. 

Dziś Irlandczycy dla uczczenia celtyckiego nowego roku palą wielkie ogniska, organizowane są pokazy fajerwerków.

Już na przełomie stycznia i lutego Celtowie czcili odchodzenie zimy, narodzenie jagniąt i odrodzenie życia. Było to święto Imbolc, czyli dzień Brygidy, która była celtycką boginią. Dziś to święto ma bardziej chrześcijański charakter, a Brygida jest jedną z najważniejszych świętych w Irlandii, obok świętego Patryka.  

Maj, zgodnie z kalendarzem Celtów, przynosił święto radości, płodności i miłości - Beltaine. Był to też czas ślubów i rozwodów. Na przełomie lipca i sierpnia obchodzono Luansa - święto boga Luna - początek zbiorów i początek jesieni - to bardzo ważna data w Irlandii nawet dziś - posłuchaj załączonego materiału Eweliny Grygiel z audycji "Poranek OnLine" i dowiedz się więcej o tradycyjnych celtyckich świętach.
Czytaj także: Irlandczycy sportem bronili swojej tożsamości narodowej

(pj)

Czytaj także

Irlandia wnosi doświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 12:29
Irlandia od 1 stycznia 2013 roku przejęła przewodnictwo Unii Europejskiej. To już jej siódma prezydentura.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irlandczycy sportem bronili swojej tożsamości narodowej

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 10:50
Futbol gaelicki i hurling to ich ulubione sporty. Z okazji "Tygodnia Irlandzkiego" w Czwórce sprawdzamy, co kręci mieszkańców Zielonej Wyspy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irlandzkie murale uczą historii

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 12:00
Za pomocą sztuki ulicy Irlandczycy wyrażają poglądy i opowiadają o historii kraju. Najwięcej zaangażowanych politycznie prac graficiarzy znajduje się w Irlandii Północnej, w Belfaście i Derry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irlandzkie śniadanie nie jest dla modelek

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 08:40
Pożywnie, ale wysokokalorycznie odżywiają się Irlandczycy. A że ich kraj w przeważającej części jest rolniczy, sztuka kulinarna opiera się na kuchni wiejskiej i dużej ilości potraw mięsnych.
rozwiń zwiń