X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Halloween to celtyckie Samhain

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 09:21
W dawnych czasach w Irlandii obchodzono pogańskie, celtyckie święta. Do dziś pozostałości wielu z nich możemy odnaleźć w kulturze Irlandczyków.
Audio

Dziś wśród tradycyjnych celtyckich świąt wymienia się cztery: - Imbolc, Beltaine, Luansa i Samhain -  wszystkie one związane były z rocznym cyklem odradzania się i umierania świata natury. Ewelina Grygiel postanowiła przyjrzeć się dawnym obyczajom i temu, co dziś z nich możemy odnaleźć.

Celtycki nowy rok rozpoczynał się na przełomie października i listopada, kiedy gasło słońce i nadchodziła zima - czas ciemności. Podczas tego święta, zwanego Samhain, otwierały się wrota do zaświatów. - Był to czas bardzo świąteczny, jednak wszyscy wiedzieli, że nadchodzi zima i ciemność Bardzo ważną rzeczą była ochrona przed tym, co czai się w ciemności - przed złymi mocami - opowiada Jane McCulloch zastępca szefa misji w ambasadzie Irlandii w Warszawie. - Zwyczaj, który dziś uważamy za amerykański - robienie latarni z dyni - wywodzi się z tego celtyckiego święta, tylko wtedy zamiast dyni używano czaszki - dodaje. 

Dziś Irlandczycy dla uczczenia celtyckiego nowego roku palą wielkie ogniska, organizowane są pokazy fajerwerków.

Już na przełomie stycznia i lutego Celtowie czcili odchodzenie zimy, narodzenie jagniąt i odrodzenie życia. Było to święto Imbolc, czyli dzień Brygidy, która była celtycką boginią. Dziś to święto ma bardziej chrześcijański charakter, a Brygida jest jedną z najważniejszych świętych w Irlandii, obok świętego Patryka.  

Maj, zgodnie z kalendarzem Celtów, przynosił święto radości, płodności i miłości - Beltaine. Był to też czas ślubów i rozwodów. Na przełomie lipca i sierpnia obchodzono Luansa - święto boga Luna - początek zbiorów i początek jesieni - to bardzo ważna data w Irlandii nawet dziś - posłuchaj załączonego materiału Eweliny Grygiel z audycji "Poranek OnLine" i dowiedz się więcej o tradycyjnych celtyckich świętach.
Czytaj także: Irlandczycy sportem bronili swojej tożsamości narodowej

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Irlandia wnosi doświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 12:29
Irlandia od 1 stycznia 2013 roku przejęła przewodnictwo Unii Europejskiej. To już jej siódma prezydentura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irlandczycy sportem bronili swojej tożsamości narodowej

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 10:50
Futbol gaelicki i hurling to ich ulubione sporty. Z okazji "Tygodnia Irlandzkiego" w Czwórce sprawdzamy, co kręci mieszkańców Zielonej Wyspy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irlandzkie murale uczą historii

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 12:00
Za pomocą sztuki ulicy Irlandczycy wyrażają poglądy i opowiadają o historii kraju. Najwięcej zaangażowanych politycznie prac graficiarzy znajduje się w Irlandii Północnej, w Belfaście i Derry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irlandzkie śniadanie nie jest dla modelek

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 08:40
Pożywnie, ale wysokokalorycznie odżywiają się Irlandczycy. A że ich kraj w przeważającej części jest rolniczy, sztuka kulinarna opiera się na kuchni wiejskiej i dużej ilości potraw mięsnych.
rozwiń zwiń