Po archeologii podwodnej zostaniesz dyplomowanym poławiaczem skarbów

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 13:30
To stosunkowo nowa dziedzina nauki, której początki sięgają XX wieku. Studenci zdobywają podręcznikową wiedzę, uczą się także w plenerze, bo część zajęć odbywa się... pod wodą. Dowiedz się, kto może zostać podwodnym archeologiem.
Audio
  • Dowiedz się dlaczego warto studiować archeologie podwodną

Archeologia podwodna to dla jednych odskocznia od obowiązków, dla innych pomysł na życie, choćby dlatego, że można ją już studiować w systemie magisterskim.

 - Zapraszamy wszystkich, którzy chcą rozwijać jednocześnie swoje zainteresowania: archeologiczne oraz nurkowe - zachęca dr Radosław Karasiewicz - Szczypiorski, wicedyrektor Instytutu Archeologii. - Nasi studenci mają do wyboru bogatą ofertę zajęć prowadzonych przez wybitnych specjalistów w dziedzinie archeologii podwodnej i uczestniczą w wykopaliskach podwodnych w Polsce i poza granicami kraju.

W Polsce mamy na razie dwie uczelnie, na których jest ten kierunek. Archeologię podwodną można studiować na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, albo na UW. A materiału badawczego, zdaniem fachowców, nie brakuje i nadal na odkrywców czekają spektakularne znaleziska. Także w Morzu Bałtyckim, w którym znajduje się około 20 tysięcy wraków: - Mamy podpisaną umowę z Muzeum Marynarki Wojennej i w przyszłości zamierzamy wspólnie zbadać pewien epizod międzywojenny oraz okres obrony Wybrzeża. Musimy się spieszyć, bo wiele z tych skarbów jest niszczone przez czas, albo przez działania grabieżcze - dodaje rozmówca Hanki Dołęgowskiej.

Żeby dowiedzieć się więcej o samej technice nurkowania, systemie nauki i możliwościach, które ma się po ukończeniu studiów posłuchaj nagrania z audycji "Co Was kręci?".

kul

Zobacz więcej na temat: POLSKA Toruń archeologia
Czytaj także

Gdy umarł Breslau i narodził się Wrocław

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2012 11:00
W "Co Was kręci" spotkanie z pisarzem, Jackiem Inglotem, który swoją książką zabiera nas w podróż po dawnym Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na polanę w Jakuszycach to psy przywożą śnieg

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 08:00
Psie zaprzęgi ścigają się w śniegu na polskiej Alasce. 10 stycznia rusza VII Husqvarna Tour 2013 "Border Rush" w Jakuszycach koło Szklarskiej Poręby - jeden z największych wyścigów na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak na Vinson, najzimniejszym szczycie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 14:00
Czterech Amerykanów i Batłomiej Wróblewski mieli sporo szczęścia, bo odczuwalna temperatura powietrza na Antarktydzie, w trakcie ich wyprawy, wynosiła tylko -40 stopni.
rozwiń zwiń