X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żeńskie oko - lepsze oko

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 14:05
- Od dawna wiemy, że kobiety potrafią nazwać więcej kolorów niż mężczyźni - zostało to udowodnione w badaniach wielokulturowych - mówi Leon Ciechanowski z Uniwersytetu SWPS. - Od niedawna zaś wiemy, że widzą też więcej kolorów - dodaje.
Audio
  • Leon Ciechanowski z Uniwersytetu SWPS wyjaśnia czemu kobiety widzą więcej kolorów niż mężczyźni (Stacja Nauka/Czwórka)
Żeńskie oko - lepsze oko
Foto: Pixabay.com/ghwtog

- Wiąże się to z tym, że kobiety mają dwa chromosomy X, a właśnie na tym chromosomie znajdują się geny, które kodują białka, które są odpowiedzialne za rozpoznawanie koloru czerwonego i zielonego - wyjaśnia naukowiec.

Pani są lepsze od panów w postrzeganiu kolorów. Jest to wynik ewolucji i genów. Ciekawostka jest, że malarze, niezależnie od płci rozróżniają i nazywają dużo więcej barw niż przeciętny śmiertelnik.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 30.08.2016

Godzina emisji: 12.30

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

(Nie) bezpieczna kranówka? Pić czy unikać?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 13:36
- Teoretycznie możemy pić kranówkę - mówi Alicja Kalińska, doradca żywieniowy. - Zawiera ona ilości metali ciężkich i innych składników, w tym chlor, które są dopuszczane normami - wyjaśnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie uszkodź kciuka, gdy łapiesz Pokemony

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 14:38
Blisko 50 milionów ludzi na całym świecie biega za Pokemonami, tym samym narażają swoje kciuki na kontuzje. W Czwórce radzimy jak temu zaradzić.
rozwiń zwiń