Chiński horoskop. Zaczynamy rok Ognistego Koguta

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 15:57
Obchody Nowego Roku w Chinach zaczynają się w tym roku 28 lutego i trwają 15 dni. Patronem zbliżających się 12 miesięcy będzie Ognisty Kogut.
Audio
  • Chiński horoskop. Co czeka nas w nadchodzącym Roku Koguta? (Stacja Nauka/Czwórka
Rzeźby z chińskim zodiakiem na sklepieniu bramy do świątyni Kushida w Fukuoce
Rzeźby z chińskim zodiakiem na sklepieniu bramy do świątyni Kushida w FukuoceFoto: Wikimedia.Commons/Jakub Hałun

Albert Borowiecki Pozytywnymi cechami Koguta jest precyzja działania, wyrazistość i talent do finansów. A żywioł ognia wzmacnia te cechy. Negatywne cechy Kogutów to skłonność do ryzyka, upór i zbytnie poleganie na opinii innych

Nowy Rok Chińczycy witają radosnym tańcem i hukiem fajerwerków. - W dalszym ciągu przy ustalaniu świąt posługują się kalendarzem słoneczno-księżycowym. Dlatego u nich Nowy Rok wypada w miesiącu, który dyktuje druga pełnia księżyca po przesileniu zimowym - tłumaczył Albert Borowiecki, przewodniczacy Warszawskiego Oddzialu Towarzystwa Przyjazni Polsko-Chińskiej

W chińskim horoskopie występuje 12 zwierząt, a każde z nich przypisane jest do jednego roku. - Według tamtejszych tradycji istnieje też pięć żywiołów: woda, ogień ziemia, metal i powietrze, z których każdy funkcjonuje kolejno przez 12 lat. Dlatego kombinacja: zwierzę - żywioł, powtarza się raz na 60 lat - mówił ekspert.

Jaki żywioł patronuje mieszkańcom Chin w tym 12-leciu? O tym mówił ekspert Czwórki. Opowiadał także o innych faktach, związanych nie tylko z obchodami świąt noworocznych w Chinach, ale także z życiem codziennym obywateli tego kraju. Zapraszamy do wysłuchania materiału reporterskiego, który przygotował Maciej Oswald.

Zobacz także: obchody chińskiego Nowego Roku w Polsce - patronat Czwórki <<<

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 19.01.2017

Godzina emisji: 12.16

kd

 

 


Czytaj także

Mały robocik z wielkimi możliwościami

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 14:46
Wygląda jak maluteńki, prostokątny kawałek folii o wymiarach pół centymetra na centymetr. Jego twórcy, studenci fizyki z Uniwersytetu Warszawskiego, przekonują nas jednak, że ich wynalazek może mieć rewolucyjne zastosowanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największe polskie odkrycia naukowe XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 14:23
W dwudziestoleciu międzywojennym Polacy dokonali wielu znaczących odkryć w różnych dziedzinach wiedzy, ale świadomość o nich wśród naszych rodaków wciąż jest niewielka.
rozwiń zwiń