Drzewa, które… zmieniają płeć

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 15:04
Cis - drzewa tego gatunku rosnące w Wielkiej Brytanii zmieniają swoją płeć. Jak tamtejsi naukowcy doszli do tego odkrycia i czy to rzeczywiście jest możliwe?
Audio
  • W jaki sposób i kiedy drzewa zmieniają płeć? (Stacja Nauka/Czwórka)
Kiedy drzewa zmieniają płeć?
Kiedy drzewa zmieniają płeć?Foto: Pixabay.com/Public Domain/Skitterphoto

Stanisław Łoboziak Choć według naukowców kwestia starzenia się drzew wciąż nie do końca jest zbadana, wiek zmieniających płeć brytyjskich cisów, które obserwowano szacuje się aż na 9 tys. lat

- Drzewa mają oczywiście płeć. Dzielimy je na dwupienne, czyli takie, które mają zarówno kwiaty męskie jak i żeńskie, a także jednopienne - wówczas na jednym drzewie znajdują się wyłącznie kwiaty jednej płci - opowiadał Stanisław Łoboziak, z Labolatorium Biologicznego Centrum Nauki Kopernik.

Tłumaczył także, jak rozpoznać płeć drzewa i kiedy najłatwiej to zrobić. Tymczasem brytyjscy dendrolodzy zauważyli, że na męskiej odnodze niektórych tamtejszych cisów pojawiły się owoce specyficzne dla żeńskiej części tego gatunku. - To może się zdarzyć - potwierdzał Łoboziak. Jak do tego doszło i czy brytyjskie cisy rzeczywiście zmieniły swoją płeć? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego przygotowanego przez Kaję Zemłę.

tabletki witaminy owoce 1200.jpg
Magiczne właściwosci witaminy C. Co musisz wiedzieć?

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 1.02.2017

Godzina emisji: 12.40

kd/jsz

Czytaj także

Święto Drzewa. Jak ratując Ziemię pomagać zwierzętom?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 17:25
"Zbieraj makulaturę, ratuj konie" to jedno z haseł tegorocznej odsłony Święta Drzewa, zorganizowanego przez Klub Gaja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzikie zwierzęta. "Im ich mniej, tym dla nas gorzej"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 14:20
Przez ostatnie 50 lat liczebność ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb zmniejszyła się prawie o połowę. A będzie jeszcze gorzej - alarmują eksperci z WWF.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przytulanie - jest nam niezbędne do życia

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 15:06
Naukowcy udowodnili, że przytulanie jest nam niezbędne: redukuje stres i wyzwala mnóstwo hormonów, m.in. te, zwane hormonami szczęścia. - Im więcej przytulania każdego dnia, tym lepiej, daje nam ono bowiem wymierne korzyści nie tylko biologiczne, ale też psychologiczne - mówi psycholog Joanna Gutral.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta śródziemnomorska - zbawienie dla mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 14:41
Mózg starszej osoby, stosującej dietę śródziemnomorską zachowuje większą objętość niż mózg człowieka, który nie przestrzega ściśle jej zasad. Dieta ta chroni także ten organ przed starzeniem i ma zbawienny wpływ na pamięć.
rozwiń zwiń